Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Dobrocin
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura DobrocinMiniatura Dobrocin

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.7291, 16.6968

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerAndrzej Kwasik

Dobrocin

Guettmannsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Dzierżoniów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 799/WŁ z 14.05.1981
Park:nr rej.: 836/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

Do niedawna - Przedszkole, mieszkania, sklep.. Dziś sprawia wrażenie opuszczonego . Pałac jak i zabudowania folwarczne niezamieszkałe , nieużytkowane .. Podobno pałac już został zakupiony .

Historia

Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1300r. W dawnych czasach Dobrocin był własnością klasztorną, by następnie należeć do zakonu templariuszy. W lipcu 1897r. Kuno von Portatius zakupił pałac wraz z majątkiem od barona von Seherr- Thoss i w latach 1898-1899 przebudował gruntownie swoją nową siedzibę. Wówczas budynek zyskał swój aktualny wygląd i prawdopodobnie został powiększony o skrzydło północno- wschodnie. Po II wojnie światowej pałac został upaństwowiony, mieściła się w nim m.in. dyrekcja Kombinatu Ośrodka Hodowli Zarodowej. Dzisiaj majątek należy do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie pałac spełnia funkcje mieszkania, przedszkola i sklepu spożywczego.

Opis

Pałac ma łączną powierzchnie 3.554,50 m2, na które składa się z 122 pomieszczeń w tym 78 pokoi. Okazały holl z klatką schodową, kuchnie i łazienki. Do pałacu przynależy 12 budynków, w tym gospodarcze, stodoła, wozownia, dom mieszkalny o łącznej powierzchni971 m2. Przy pałacu znajdują się trzy stawy oraz park o powierzchni7,8 ha w którym znajdują się ruiny kaplicy .
Neogotycki pałac z końca XIX w. Budynek jest trzykondygnacyjny, kryty dachem czterospadowym. Rozłożysta bryła budynku, składająca się z trzech skrzydeł, oparta jest na nieregularnym rzucie wokół otwartego dziedzińca ? rzut przypomina nieco kształt podkowy. W południowej części pałacu mieści się okrągła wieża z wysokim, stożkowym hełmem. Bryłę ozdabia również okrągła wieża zakończona blankami, mieszcząca, sądząc po kształcie okien, klatkę schodową. Część okien posiada zwieńczenia w formie maswerków lub trójkątnych blend. Fasada jest zaznaczona pseudoryzalitem z rozbudowanym, neogotyckim zwieńczeniem zdobionym blendami. Ponad głównym wejściem znajduje się balkon z kamienną balustradą. We wnętrzu pałacu zachowało się kilka kominków, stolarka okienna i klasycyzujące sztukaterie. Kominek w dawnej sali balowej zachował rzeźbiony herb rodziny von Portatius.

Park

Dookoła pałacu rozpościera się rozległy park, a od strony południowo - wschodniej znajduje się staw z wyspą.


takst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

W pobliżu pałacu altana. Zachowała się cegielnia.
Cmentarz rodowy w parku z końca XIX w., nr rej.: 836/WŁ z 18.09.1981

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.