Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Bałoszyce
2011, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura BałoszyceMiniatura Bałoszyce

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bałoszyce
Zdjęcie Viola Czyżewska 2009

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMarek KujawaAndrzej Kwasik

Bałoszyce

Groß Bellschwitz

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:iławski
Gmina:Susz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 261/93 z 1.04.1993 i z 27.01.1994
Obiekt:pałac, nr rej.: 736 z 19.11.1967
Park:nr rej.: 736 z 19.11.1967

Stan obecny

Pałac Bałoszyce
www.palacbaloszyce.com

Historia

Pałac z XVII w., przebudowany w XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1315 r., z dokumentu określającego granice Jakubowa Kisielickiego. Jednak wieś istniała znacznie wcześniej, w głebokim średniowieczu, jako osada plemienia Gotów. Później wieś stała się własnością szlachecką. Od 1532 r. Bałoszyce należały do Georga von Polenza, biskupa Pomezanii, który w 1 poł. XVII w. wybudował tu pałac. W 2. poł. XVII w. Baltazar von Brunneck ożenił się z Heleną von Schlubhut z Gałdowa, dzięki czemu przejął majątek bałoszycki w wianie. W 1850 r. Karl Otto Magnus von Brunneck, nadburgrabia Królestwa Prus i marszałek landtagu pruskiego, przebudował dwór w stylu neogotyku angielskiego, według planów Luisa Rungego. Ten ponoć wzorował się na zamku Babelsberg w Poczdamie. W I poł. XIX w. bałoszycki majątek specjalizował się w produkcji spirytusu i hodowli owiec rasy merinos. Hodowano tu także konie szlachetnej krwi, rasy albinos. Wilhelm Magnus von Brunneck był majorem i gubernatorem Królewca, Kłajpedy i Pilawy, inspektorem generalnym pruskich pułków wschodnich. W 1805 r. otrzymał stopień marszałka polnego. Był pierwszym burgrabią zamku w Malborku. W 1900 r. z rąk Króla Prus otrzymał tytuł hrabiowski, był też członkiem Konwentu Zakonu Joannitów. Jego potomkiem był Manfred von Brunneck, ostatni własciciel Bałoszyc przed 2. wojną światową. W 1907 r. został on starostą Królewca, a od 1916 r. wojewodą Prus Wschodnich. Uniwersytet w Królewcu za osiągnięcia naukowo - kulturalne przyznał mu tytuł doktora habilitowanego. Podobnie jak jego poprzednicy był starostą suskim. W Bałoszycach pozostawał do 1945 r. Po wojnie w pałacu mieścił się Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej. W latach 70. XX w. budynek zniszczony po wojnie został gruntownie wyremontowany. Pałac został zaadoptowany na obiekt hotelowo - wypoczynkowy. W 2002 r. obiekt wraz z parkiem i zabudowaniami gospodarczymi został sprzedany osobom prywatnym.
Opracowanie wg dostępnych źródeł. Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Pałac neogotycki. Budynek piętrowy z mezzaninem, podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi WzN-EzS, fasadą skierowany na północ. Wewnątrz pałacu znajduje się 27 pokoi dla gości oraz kilka dużych sal: kominkowa, lustrzana, żółta i winiarnia.

Park

Park z XIX w. o pow. ok. 5 ha. Park leży na kilku różnych działkach ewid. (Geoportal, 11.04.2017 r.)

Inne

Amfiteatr (pozostałości);
Brama parkowa;
Rządcówka;
2 bramy wjazdowe.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.