Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Bęsia
Zdjęcie Tomasz Sosnowski 2010
Miniatura BęsiaMiniatura BęsiaMiniatura BęsiaMiniatura Bęsia

Bęsia

Bansen

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:olsztyński
Gmina:Kolno
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w., nr rej.: dec. z 4.07.1949 oraz 617 z 7.10.1967
Park:nr rej.: 1328 z 13.12.1978

Historia

Pałac z lat 1720-1730.

Opis

Budynek barokowy, piętrowy, z płytkim obustronnym ryzalitem; od dziedzińca niski portyk na filarach. Na parterze duża centralna sień z dwoma kominkami. Do boków dostawione parterowe oficyny z pocz. XIX w., nakryte dachami łamanymi. Odrestaurowany w latach 70. XX w. Do 1991 roku użytkowany przez Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolnego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

janusz kaminski11 lat i 5 miesięcy temu
witam
pokazowy PGR z czasow Edwarda Gierka obecnie zapuszczony i w ruinie ( kiedys mieszkałemw nim kilka dni w wiatraku było muzeum młynarstwa )
pozdrawiam
Kar Czaj7 lat i 8 miesięcy temu
Apeluję o uratowanie, zabezpieczenie i odrestaurowanie tego pałacu! Przykre bardzo, że władze lokalne i województwo (niestety biedne, podobnie jak łódzkie i swiętokrzyskie) doprowadziły do takiej ruiny. Pomijam lata PRL, w którym doprowadzono do bankructwa wiele zespołów pałacowych i dworskich. Piękna bryła, piękny przykład pałacu w Bęsi. Co gorsza to skandal, że własciciel przez tyle lat zaniedbał ten piękny obiekt. Jesli gmin, powiatów nie stać na utrzymanie zabytku powinni je ratować inwestorzy o dobrym sercu może przy wsparciu srodków z UE. Tutaj zabytek, który mógłby być perełką okresu dojrzałego baroku. To nakaz chwili! Prawo o ochronie zabytków powinno być silniejsze.