Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ostrowina
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiMaciej AdamekJoanna Kwoka

Ostrowina

Ostrowine, Werden

Województwo:dolnośląskie
Powiat:oleśnicki
Gmina:Oleśnica (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A/3526/670/W/1-2 z 3.08.1992
Obiekt:pałac, nr rej.: A/3526/670/W/1-2 z 3.08.1992
Park:A/3526/670/W/1-2 z 3.08.1992

Stan obecny

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej.

Historia

Pewien dwór w Ostrowinie prawdopodobnie istniał już w 1471 roku.Nie ma on raczej związku z dzisiejszym pałacem. Niestety nie da się dokładnie określić daty powstania. Pałac w drugiej połowie XIX w. był zaniedbany, gdyż właściciele - rodzina d`Outremond mieszkała w Brukseli. Budynek najpewniej pełnił funkcję siedziby dzierżawców i zarządców majątku. Na początku XX w. dobra nabył baron Ferdynand von Twickel. Około 1902r. rozbudował istniejącą rezydencję i przekształcił w neorenesansowy pałac. Kolejną przebudowę ów baron przeprowadził ok. 1920r. Niedługo później, w 1927r. folwark został wykupiony przez Berliner Siedlungsgesellschaft w celu parcelacji. W 1930r. część dóbr, być może obejmującą pałac, dzierżawił od Bereinigte Holzinbustrie A.G. in Breslau hrabia Nikolaus (Mikołaj) von Ballestrem z Pławniowic. Po drugiej wojnie światowej wnętrza pałacu w znacznym stopniu zostały przekształcone, jakiś czas przebywało tu wojsko, a następnie utworzono szkołę rolniczą, gdzie organizowano liczne zabawy. Następnie zaczął pełnić funkcję Powiatowego Domu Pomocy Społecznej, który w latach 1992-1996 rozbudowano o nowy budynek.

Opis

Pałac w Ostrowinie to budynek murowany z cegły, otynkowany, o rozczłonkowanej bryle, wzniesiony na nieregularnym rzucie, podpiwniczony, trzykondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem czterospadowym z lukarnami. Fasada rozczłonkowana, z centralnym trzyosiowym ryzalitem mieszczącym główne wejście, po bokach, którego dwie wieże: wyższa, czterokondygnacyjna, wieloboczna częściowo wtopiona w korpus, niższa dwukondygnacyjna, okrągła. Elewacje o skromnej dekoracji, dzielone są przepaskowymi gzymsami między kondygnacjami, ozdobione opaskami okiennymi, neorenesansowymi szczytami, boniowanymi narożami, krenelażem oraz kartuszami herbowymi fundatorów.

Park

Zachowane resztki parku, XVIII-XX w.

Inne

Pałac połączony jest z neoromańskim kościołem p.w. MB Różańcowej, dawną kaplicą. Kaplica o oktagonalnym kształcie została wzniesiona przez właścicieli posiadłości, według różnych źródeł w latach 1851-1856 bądź w 1901 roku. Po drugiej wojnie światowej zmieniono ją w kościół filialny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.