Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Dąbrówka Kościelna

Kirchen Dombrowka

Województwo:wielkopolskie
Powiat:gnieźnieński
Gmina:Kiszkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność J.S.T. Dom nr. 1

Historia

Dwór z k. XIX w.
W dawnych wiekach tereny tej wsi porastały lasy, a powstała ona na skutek osadnistwa, zapewne dopiero w XVII / XVIII w. jako tzw. olędry. Wieś Dombrowke widnieje na mapie z 1800 r., prawdopodobnie istniał już wówczas folwark, do którego należała część otaczających go gruntów oraz 2 młyny wodne na rzeczce Dzwonówce. Podobno na miejscu koscioła wznosiły się wcześniej aż cztery starsze świątynie, dwie pierwsze drewniane oraz dwie - murowane. Ok. 1880 r. dla zarządców majątku wybudowano istniejący dwór. W 1926 r. właścicielem 210-hektarowego gospodarstwa był Władysław Janusz Dąbrowski. Czysty dochód gruntowy wykazywany jako podstawa do wyliczenia podatku wynosił 448 talarów. Majątek posiadał własną gorzelnię. W 1930 r. wieś leżała w pow. obornickim i liczyła 295 mieszkańców. Po 2. wojnie światowej dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. Dwór przeznaczony został na cele mieszkaniowe.
Źródła:
1763403 @ Gilly: Special Karte von Südpreussen 1:150 000
Księga Adresowa Gosp. Rolnych Woj. Poznańskiego, 1926;
Księga Adresowa Polski, 1930;
Geoportal
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Parterowy, nakryty dachem dwuspadowym z poddaszem. W siedmioosiowej fasadzie nieznaczny trójosiowy ryzalit poprzedzony schodami.
Układ przestrzenny zespołu dworskiego jest całkowicie przeobrażony. Niewielkie, trójkątne podwórze gospodarcze stanowiło jego płd. część i przylegało do lokalnej drogi prowadzącej do Kiszkowa.

Park

Pozostałości parku z k. XIX w. o trudnej do oszacowania pow. znajdują się na płn. od dworu. Wcześniej miał on nie więcej niż 1 ha obszaru. Wraz z dworem zajmował zach. część dz. ewid. nr ...17 o pow. 1,5726 ha. Przed wejściem do dworu zachowały się dwa okazałe kasztanowce. Założenie leży na terenach Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. (Geoportal, 7.06.2017 r.).

Inne

Kościół barokowy, mur., 1930 r. p.w. Wniebowziętej Najświętszej Marii Panny. Tzw. "Sanktuarium Matki Bożej Dąbrowieckiej".

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.