Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)
M. E. Wojciechowscy
Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajBogdan AdlerJoanna KwokaAndrzej Kwasik

Kościelniki Górne - Pałac (nr 21)

Ober Gerlachsheim

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubański
Gmina:Leśna
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 112/897/J z 14.08.1987
Park:nr rej.: 113/707/J z 10.11.1981

Stan obecny

Po 2WŚ - oczywiście PGR .
Od 2004 w rękach prywatnych

Historia

Pałac (nr 21), wybudowany w latach 1866-67.
Pierwszy dwór w obecnym zespole pałacowym w Kościelnikach Górnych mógł powstać w XVII wieku, przebudowany na pałac w XVIII wieku, zmodernizowany i rozbudowany w XIX wieku.
Jest to okazała budowla eklektyczna na rozczłonkowanym rzucie, 3- kondygnacyjna, z wieżyczkami i tarasami. Nakryta dachami mansardowymi i dwuspadowymi, ma bogato zdobione elewacje.

Opis

Zespół składa się z trzech części: rezydencjonalnej z parkiem, folwarcznej oraz z ogrodów gospodarczych.
W części centralnej znajduje się pałac. Najstarsza część pałacu pochodzi w XVIII wieku. W 1876 roku dobudowano skrzydło oraz północną przybudówkę, zmieniono także wystrój elewacji.

Park

Park z 2 poł. XIX w. Florę parku tworzy drzewostan złożony z drzew charakterystycznych dla klimatu umiarkowanego: jesion, sosna, buk, lipa, dąb.
W parku znajdowały się dwie główne aleje oraz staw o nerkowatym kształcie.

Inne

W skład zespołu wchodzą ponadto zabudowania gospodarcze z początków XIX wieku, na które składają się dwie oficyny mieszkalne, stajnia, stodoła i spichrz.
Za zabudowaniami mieszkalnymi ciągnie się park krajobrazowy z początków XIX wieku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marzena Kajzerka13 lat i 2 miesiące temu
W tym pięknym Pałacu miałam przyjemność mieszkać,to moje dzieciństwo i miłe wspomnienia,których nigdy nie zapomnę.Żałuję tylko i łezka w oku staje,że ktoś kto go zakupił i doprowadził do takiej ruiny.Może jest szansa aby zapobiec dalszej dewastacji...pro
Lattner Sandra13 lat i 2 miesiące temu
Moja babcia mieszkała do 1947 roku w zamku.
Agnieszka XXX12 lat temu
ten palac to 15 lat mojego zycia....trudno uwiezyc do jakiego stanu zostal doprowadzony :( mialam gdzies stare fotki,jeszcze za czasow jego swietnosci....zapewniam ze jest na co popatrzec...patrzac na te fotke az sie serce kraje...
Anna Zelkowska10 lat i 3 miesiące temu
Kiedyś tu mieszkałam. Ten Pałac tętnił życiem. Teraz jak patrzę jak zmienia się w ruinę, to aż serce boli. Jak można doprowadzić do takiego stanu tak piękny zabytek? ROZPACZ :(