Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Zapusta - Zamek Rajsko
2010, zdjęcie Maciej Adamek
Miniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek RajskoMiniatura Zapusta - Zamek Rajsko

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Zapusta - Zamek Rajsko
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.0339, 15.3324

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMaciej AdamekJerzy MrozekŁukasz SzamrajBogdan Adler

Zapusta - Zamek Rajsko

Strassenhäuser/Neidburg

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubański
Gmina:Olszyna
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek Rajsko (ruina), nr rej.: 407/789 z 26.10.1960

Stan obecny

Ruiny ogrodzona siatką, trwa remont, prawdopodobnie w rękach prywatnych.
Obecnie - funkcjonujący prywatny ośrodek konferencyjno - szkoleniwy ..

Historia

Pierwszy zamek w Rajsku być może pojawił się w XIII w. ? brak jednak pewnych wzmianek źródłowych, które pozwoliłyby udokumentować to stwierdzenie. Prawdopodobnie w 1431r. warownia została zniszczona przez Husytów i na 400 lat zapomniana. Dopiero w XIX w. włoch, hrabia Aleksandro von Minutoli, koneser sztuki, kupił, a następnie odrestaurował pozostałości zamku, w latach 1875-78. Odbudowa nadała obiektowi cech stylu nadreńskiego gotyku, uwidaczniające się w zdobionych, kamiennych sklepieniach czy okładzinach z marmuru i piaskowca. Użyto wtórnie elementów architektonicznych pochodzących ze zniszczonych zamków i kościołów. W odnowionych wnętrzach Minutoli urządził muzeum, które bogactwem eksponatów mogłoby przyprawić o zawrót głowy: szkło weneckie, egipska, etruska, grecka i rzymska ceramika, antyczne wazy i puchary, medale, afrykańskie maski oraz średniowieczne numizmaty i bibeloty. Jednak najcenniejszą częścią kolekcji były obrazy, m.in. Rembrandta czy Albrechta Durera. Niestety, wraz z zawieruchą rewolucyjną 1919 r. znaczna część zbiorów zaginęła, a obiekt został wydzierżawiony Związkowi Niemieckich Schronisk Młodzieżowych. Dawne muzeum przekształcono w mieszkanie dla gospodarza schroniska, pokój gościnny dla dziewcząt oraz świetlicę. Pokoje dla chłopców i przewodników utworzono w dawnej kaplicy. Po 1945r. Rajsko zostało opuszczone i znów zaczęło popadać w ruinę.

Opis

Ruiny neogotyckiego zamku z XIX w., zbudowane z kamienia ciosanego i cegły. Do dzisiaj zachowały się części głównego domu zamkowego, wieże, zabudowania bramy i kaplicy. Kluczową część pozostałości budynku stanowi smukła, prostokątna wieża z platformą widokową (ok. 13 m wys.). Wieża posiada otwory strzelnicze ( rozmieszczenie świadczy iż był to zabieg estetyczny, nie obronny). W ścianie wschodniej znajduje się płytki wykusz. Tuż obok bramy zachowała się druga, niższa wieża kryta stożkowym dachem i zdobiona blankami. Pomiędzy nimi rozciąga się obecnie ozdobny, późnogotycki portal, zdobiony kwiatonem i czołgankami. Przypuszcza się, że ten portal pochodzi z jednego ze zniszczonych, śląskich kościołów. Powyżej portalu zobaczymy okrągłe blendy i szczyt, wycięty w charakterystyczny dla niemieckiego gotyku sposób. Wysoka wieża zameczku ciągle nadaje się do oglądania rozgwieżdżonego nieba oraz położonego niedaleko zamku Czocha.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy Mrozek7 lat temu
Byłem tam w lipcu 2014 r, zamek po odbudowie ,ogrodzony wysokim murem ,niedostępny dla zwiedzających ,pilnowany przez ochronę i kamery . Podobno ma być udostępniona tylko wieża, od przyszłego roku, za opłatą, reszta jako hotel na 12 pokoi, ale wynajmowany w całości, dowiedziałem się od ochroniarza . Zdjęcie ,nie najlepszej jakości , pod słońce ,ale widoczne są zmiany, przykryty dach ,innych zdjęć nie pozwolono mi zrobić.
Marek Kujawa7 lat temu
Jeżeli nie wejdzie Pan na teren prywatny, zdjęcia budynków można sobie robić do woli. Nie istnieje prawo, które by tego zabraniało! Pozdrawiam!
Jerzy Mrozek7 lat temu
Dzięki panie Marku ,zastosuję pana rady .