Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Złotniczki
Zlotnik
Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Pobiedziska
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:poznański
Gmina:Pobiedziska
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Obiekt:dwór, nr rej.: 2176/A z 15.05.1989Stan obecny
Prawdopodobnie własność JST.Historia
Dwór z k. XIX wZłotniczki to wieś leżąca 3,3 km w kierunku płn. zachodnim od centrum Pobiedzisk. Przez wieki całe, wieś ta nosiła nazwę Złotniki, zaś postać współczesną nazwa otrzymała dopiero w XX w. Pierwsza wzmianka o Z. pochodzi z 1398 r., kiedy to ze wsi pisał się Mikołaj Złotnicki. Na pocz. XV w. ze wsi pochodzili również: Jan Bogatko (o ile zapiska z 1432 r. dot. tych właśnie Złotnik?) i niejaki Przecław Kyczek, syn Małgorzaty Złotnickiej. W 1432 r. dokonali oni podziału majątku wraz dziećmi Kyczka: Świętosławem i córkami o imionach Wiernka, Bieńka i Krzesława. W 1435 r. na rzecz Bogusława "niegdyś ze Złotnik" zeznawał 7 grzywien i 1 wiardunek długu Mikołaj Wydzierzewski. Tu jednak wyjątkowo nie zgodzimy się z autorami "Słownika Hist.-Geogr. PAN", bo uważamy, że zapiska ta dotyczy Złotnik leżących na płn. od Poznania. W "naszych" Złotnikach natomiast na pewno siedział Tomasz, który w 1449 r. toczył spór o dług, z Mikołajem z Jemielna (dziedzicem drugiej części Zł.). Rok później Tomasz sprzedał 1/3 wsi Mikołajowi z Kołat (de Colutha), za kwotę 150 grzywien. W 1452 r. Mikołaj ten pozywał Tomasza (o co?). Mikołaj zwany też "Wyrkusz" miał synów Jana i Wawrzyńca oraz córkę Tomisławę. Z kolei Tomasz miał syna Jana, któremu w 1472 r. dał "z miłości ojcowskiej" 3 łany we wsi. Siedem lat później Jan sprzedawał (komu?) 3 łany osiadłe i 1 pusty w Złotnikach za 70 grzywien. Część wsi przez cały czas znajdowała się w rekach Kołackich (z Kołaty - przyp.). W 1494 r. Piotr. K. zapisywał na swoich dobrach po 50 grzywien posagu i wiana żonie Jadwidze Redeckiej.
W 1500 r. doszło do spotkania arbitażowego w sprawie dóbr i młyna "Girzyńskiego" na rzece Głównie - Barbary Złotnickiej, Stefana Sanickiego i Piotra Chłapowskiego, z Jadwiga Kołacką (z jej opiekunem Janem), księdzem Piotrem Racławickim i Stanisławem Redeckim. Całe to towarzystwo jeszcze przez długie lata toczyło z sobą spory oraz sprzedawało sobie części wsi. W 1506 r. jakąś kasę od Chłapowskiego brała Urszula Żabicka, żona Jana Łekieńskiego. Chodziło o 100 kóp zabezpieczone na 1/2 młyna i połowie wsi, które Jan Kołacki wziął od Doroty Złotnickiej (żony Chłapowskiego). W 1517 r. bracia Saniccy (Sanniccy) sprzedali swoje połowy Apolonii, wdowie po Stefanie Sanickim. Dochodziło także do aktów przemocy pomiędzy Kołackimi a Żabickimi, o co toczyła się sprawa z 1518 r. W 1520 r. Jadwiga Kołacka, wdowa po Piotrze, sprzedała swoją 1/2 wsi Leonardowi Hermanowi, kanonikowi kolegiaty w Poznaniu, zaś ten wyderkował ją Prokopowi Jemielińskiemu.
W 1523 r. wieś miała 1 łan i 2 zagrodników, którzy składali meszne plebanowi we Wronczynie, w ilości 2 korców żyta i 2 korców owsa z łanu, zaś zagrodnicy dawali po jednym korcu. Spadkobiercy Prokopa - Andrzej i Jerzy Jemielińscy, w 1529 r. sprzedali części swojego Jemielna i Chwałkowa Janowi Lutomskiemu; Złotniki zaś sprzedali mu tzw. wyderkafem. Dwa lata później Lutomscy sprzedali 1/2 wsi Wawrzyńcowi Przyborowskiemu. W 1536 r. dziedzic Andrzej Staruchowski dał Złotniki oraz swoją Goślinę bratankom: Andrzejowi, Janowi, Stanisławowi i Jakubowi. Andrzej (młodszy) ożenił się z Agnieszką Kaczkowską; w 1573 r. sprzedał 1/2 Złotnik Janowi Mikołajewskiemu, synowi Wincentego Mikołaja. Obiecał mu także, że wieś "nie będzie niepokojona". W 1580 r. właściciele Złotnik płacili pobór od 2 łanów osiadłych i 2 zagrodników.
Jan Mikołajewski sprzedał Z. synowi Stanisławowi, zaś ten w latach 1597-1600 r. sprzedał ją Hieronimowi Święcickiemu. Święcicki już w 1598 r. zapisał z tej wsi czynsz roczny 4 złp. dla Adama, altarysty w kościele parafialnym w Pobiedziskach (od sumy głównej 40 grzywien). W 1607 r. w Z. pojawił się Jan Zdzarowski, syn Marcina, posiadacz Pomarzanowic w pow. gnieźnieńskim. W 1620 r. sprzedał Z. i Pomorzany Piotrowi Gądkowskiemu za 18 tys., zaś ten sześć lat później odsprzedał obie te wsi Andrzejowi Morawskiemu h. Drogosław, synowi Mikołaja. W 1632 r. Morawski dał majątek swoim synom: Mikołajowi i Pawłowi. Siedem lat później Paweł (z żoną Zofią Czarnkowską) odsprzedał bratu swoją część. Mikołaj jeszcze w tym samym roku (1639) sprzedał Złotniki Janowi Ninińskiemu, synowi Stanisława (piszącemu się z Łowęcina).
Jan Niniński ożeniony był z Dorotą Pigłowską. Mieli oni córkę Jadwigę zamężną za Bogusława Kąsinowskiego. Ze związku tego pochodził syn Stanisław oraz córki: Zofia zamężna za Gruszczyńskiego, Anna zam. za Jakuba Gzowskiego i Teresa zam. za Jana Gierzyńskiego. Toż rodzeństwo w 1699 r. sprzedało Złotniki Stanisławowi Wojciechowi Polewiczowi, synowi Mikołaja i Agnieszki Gruszczyńskiej. Nie wiadomo po co Polewicz dobra kupił, bo zaraz odsprzedał je Piotrowi Jaskóleckiemu, synowi Adama. Jaskólecki nie był lepszy od poprzednika i niezwłocznie sprzedał Złotniki - Mikołajowi Borkowskiemu, synowi Jakuba.
Wiek XVIII pozostawił na temat Złotnik nieco mniej zapisek. Znajdujemy tu Piotra Bułakowskiego z żoną Konstancją Krzyszkowską, Wojciecha Trzaskowskiego (1715), Mikołaja Borkowskiego h. Dunin - kolejnego męża Krzyszkowskiej, który zmarł w 1724 r. Później Konstancja wyszła za Piotra Bułakowskiego. W poł. XVIII w. posesorem Z. był zapewne Aleksander Gorzeński h. Nałecz, zaś poddzierżawcami Mikołaj i Anna Rynarzewscy. Właścicielem Z. w tym czasie był Rafał Bniński h. Łodzia, kasztelan śremski, który w 1752 r. sprzedał Złotniki (wówczas w par. wrączyńskiej) - Maciejowi Gądkowskiemu, pisarzowi grodzkiemu poznańskiemu. Ciż Gądkowscy pisali się ze Szczodrzykowa. Maciej z żoną Wiktorią Gosławską miał synów: Franciszka, Stanisława i Józefa, który odziedziczył Wronczyn i Złotniki, a w 1766 r. zapisywał 1919 złp. przyszłej żonie - Ewie Obarzankowskiej - córce Kazimierza i Barbary Dydyńskiej.
W 1760 r. bracia dokonali podziału majątku, w wyniku którego Wronczyn otrzymał Stanisław, Strzeszyno i Strzeszynko - Franciszek, zaś Złotniki - Kazimierz Gądkowski. W 1770 r. zapisywał swej żonie - Mariannie Przybyszewskiej - jakieś sumy na Złotnikach. Dziesięć lat później sprzedał Z. Antoniemu Otto-Trąmpczyńskiemu, podczaszemu pomorskiemu, za kwotę 44 tys. złp. Zacny podczaszy Antoni siedział w Złotnikach zaledwie 3 lata, po czym sprzedał je (skądinąd za tę samą kwotę co kupił) - Antoniemu Białobłockiemu, ziemskiemu chełmińskiemu. asesorowiczowi, synowi Jana i Joanny Kurnatowskiej. Żoną tegoż była Antonina Pomorska, zmarła w Krześlicach dnia 25 kwietnia 1806 r. Kolejnym właścicielem (a właściwie tenutariuszem) Z. został Kazimierz Daleszyński, ożeniony z Wiktorią Gądkowską. Zmarł dnia 8 listopada 1824 r. Później dobra przeszły w ręce niemieckich posiadaczy Wronczyna. W 1872 r. właścicielką Z. była Bertha von Arco (z d. von Trescow). Dobra z Złotnikach pod jej zarządem miały 1070 mórg obszaru. Dwór wzniesiony został w 1883 r. a wokół niego założono piękny park krajobrazowy.
W 1888 r. Złotniki stanowiły wieś dworską w pow. średzkim, z gruntami o wielkości 334 ha. Było tu 7 "dymów" ze 119 m-cami, w tym 36 ewangelików. Katolicy mieli swoją parafię oraz szkołę we Wronczynie; szkoła ewangelicka znajdowała się w Jerzynie. Czysty dochód gruntowy wynosił 3209 marek. Na pocz. XX w. właścicielem wsi był niejaki Szlatowski, od którego w 1906 r. kupił ją Bolesław Skoroszewski. Dziedzic zmarł dnia 5 sierpnia 1910 r., a pochowany został w Tursku pod Pleszewem. Rok później wdowa sprzedała 1367-morgowy majątek (dobra rycerskie) Kazimierzowi Glabiszowi, synowi Glabisza z Konarzewa. W 1912 r. Złotniki od Glabisza nabył Julian Kościelski, syn Adama. Zaledwie kilka m-cy później Kościelski sprzedał Z. pruskiej Komisji Kolonizacyjnej, która rozparcelowała grunta. Wieś Złotniki (ani Złotniczki) nie występuje w księgach adresowych okresu międzywojennego. W latach 1943-45 wieś nosiła nazwę Guldenhof, a pobliska wieś Kołata, która "towarzyszyła" Złotnikom w okresie staropolskim - Pochhammer. Po wojnie tereny dawnego majątku zostały rozparcelowane, bądź wróciły do przedwojennych właścicieli. W opuszczonym dworze prawdopodobnie utworzone zostały mieszkania. Od kilku (nastu?) lat budynek stoi opuszczony i niszczeje.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Teki Dworzaczka (Monografie, Regesty) Biblioteki Kórnickiej P.A.N.;
Słownik Historyczny Ziem Polskich w Średniowieczu, Inst. Historycznego P.A.N.;
Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl);
Wykaz alfabetyczny wszystkich posiadłości ziemskich w W. Księstwie Poznańskiem, Berlin, 1872;
Księga Adresowa Gosp. Rolnych Woj. Poznańskiego, 1926;
Księga Adresowa Polski ..., 1930;
Geoportal;
Mapster:
11811840 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 3569_(1931)_Pudewitz_1890_APP_Sygn._M.top.25-1532.jpg
11821589 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 3569_Pudewitz_IX.1944_uniberk_C056971467.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Opis
Dwór w stylu włoskiej willi, piętrowy, nakryty łagodnym dachem czterospadowym, z wieżą w płd. wschodnim narożniku. Wejście główne od północy osłonięte jest gankiem, dźwigającym balkon na wys. piętra, poprzedzone schodami.Układ przestrzenny zespołu jest całkowicie zniekształcony.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.