Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Moja Wola

Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Sośnie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1697/A z 4.04.1975

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pałac zbudowany w 1852 roku dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma, według projektu polskiego architekta inż. Karłowskiego.
Od 1891 własność wdowy po Baronie- Agnes von Diergardt. Wcześniej należał do dóbr międzyborskich. Po śmierci baronowej w 1945 r. Sośnie i tereny Mojej Woli zostały wyzwolone przez wojska pancerne Armii Radzieckiej. W pałacu myśliwskim nie było gospodarza. Pozostała tylko nieliczna służba i starcy. Pałac został zamknięty i zabezpieczony. Następnie w pałacu ulokowano jeńców wojennych , którzy pracowali w nadleśnictwie przy pozyskiwaniu drewna oraz zalesianiu.
W 1948 r. w pałacu powstał Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych. Działalność ośrodka trwała do sierpnia 1950 r. W roku 1949 rozpoczęto kompletowanie sprzętu dla internatu i szkoły leśnej dla młodzieży. W 1950 r. w Ośrodku Szkolenia Zawodowego umieszczono klasy eksponowane Liceum Leśnego w Margoninie. W latach 1951/1952 rozpoczęło działalność Technikum Leśne im. Bolesława Bieruta w Mojej Woli. Była to pierwsza w historii leśnictwa szkoła dla dziewcząt. Technikum Leśne zakończyło swą działalność w czerwcu 1975 roku. Pałac pozostał własnością Lasów Państwowych.
W latach 1975-1988 ponownie mieścił się w nim Leśny Ośrodek Szkoleniowy, następnie w latach 1988-1992 hotel dla robotników leśnych.
Od 1992 r. pałac nieczynny. Następnie przekazany gminie i sprzedany osobie prywatnej.

Opis

Pałac składa się z kilku brył, 1-2 piętrowy na wysokich piwnicach, częściowo konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą, oszalowany deskami i obity korą z dębu korkowego, sprowadzoną z Afryki. Jest to prawdopodobnie, jeden z dwóch istniejących w Europie pałaców, których elewacja jest wyłożona tą korą. Od strony frontowej dwa podcienia wsparte na drewnianych słupach z zastrzałami.
Dachy dwuspadowe z ornamentowanymi deskami okapowymi i szczytowymi. Z przodu i z tyłu parterowe aneksy z zadaszonymi tarasami. Wewnątrz pokój bilardowy, sypialnia Księcia i pięć pokoi gościnnych. Stropy we wnętrzu drewniane, wzmocnione belkami, w jednej z nich wiszący po środku sali kuty świecznik w kształcie koła. Od 1885 roku centrum dóbr Moja Wola barona Daniela von Diergardt.
Wówczas został rozbudowany o człon z jadalnią i w latach 1902-1903 o murowaną pięciokondygnacyjną wieżę z tarasem widokowym (bez elewacji z kory) i piętrowe skrzydło mieszczące m.in bibliotekę i gabinet właściciela majątku. W centralnej części pałacu, 4 pomieszczenia z oryginalnymi drewnianymi sufitami z dekoracją podobną do kasetonowej. W dwóch pomieszczeniach znajdują się malowidła ścienne.

Park

Park z 1 poł. XIX/XX w., krajobrazowy w stylu angielskim o powierzchni 10,1 ha. W 1989 roku uznany za powierzchniowy pomnik przyrody (w tym - z pomnikowymi drzewami - 9 dębami i 2 cisami). Przy jednej z alei alpinarium. Na skraju parku położona jest sezonowa stanica turystyczna \\\"Biały Daniel\\\".

Inne

Oficyna o wystroju podobnym do pałacowego: elewacje wyłożone korą dębową, dachy dwuspadowe z ornamentyką na deskach szczytowych i okapowych.

tekst: Rafał Gościnny 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 8 miesięcy temu
Palac mysliwski w Mojej Woli - Sośnie Ostrowskie k Antonina dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma. z 1852 r .............znajduje sie jeszcze w Wielkopolsce pomiedzy Antoninem a Miliczem ( DSL) ...............Pałac położony jest w Mojej Woli - osadzie leżacej na skraju wsi Sośnie,w powiecie ostrowskim, ok. 25 km na południowy zachód od Ostrowa Wielkopolskiego. . szkoda ze nie mozna tego podziwiac z bliska , no bo teren prywatny -znowu v, w mordke k ..te... ... turystycznia to perelka w sakli europejskiej . >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Karol Barsolis Turysta Kulturowy . www.turystakulturowy.pl
Fis Krzysztof Dera2 lata i 7 miesięcy temu
Obiekt ma kolejnego nowego właściciela, oby ten był normalny.
Jest szansa rozpoczęcia ratowania tego pięknego Pałacu a właściwie zamku myśliwskiego.