Skatalogowanych zabytków: 11235
Zarejestruj się
Miniatura Krotoszyn
2011, zdjęcie Anita P
Miniatura KrotoszynMiniatura KrotoszynMiniatura KrotoszynMiniatura Krotoszyn

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6965, 17.4359

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Anita PAnia KlupaIwo Kaleta

Krotoszyn

Województwo:wielkopolskie
Powiat:krotoszyński
Gmina:Krotoszyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 297/A z 17.10.1968

Stan obecny

Przez ostatnie lata był on użytkowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz biblioteki pedagogicznej. Obecnie przeznaczono go na siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej.

Historia

Jeszcze przed założeniem miasta miał tu istnieć drewniany dwór. Murowany pałac wzniósł tu prawdopodobnie Jan Rozdrażewski ok. 1585 roku. Gdy popadł on w ruinę został przebudowany z stylu barokowym przez Franciszka Gałeckiego. Wedle tablicy znajdującej się w pałacu budowę ukończono w 1697 roku. Brakuje jednakże ściślejszych informacji na temat autora jego projektu.
W 1725 roku uległ on pożarowi i został odrestaurowany przez Józefa Potockiego. Kolejnej przebudowy dokonali ok. 1820 roku kolejni właściciele - rodzina Thurn-Taxis. Pałac stracił wówczas częściowo swój barokowy charakter. Po I wojnie światowej budynek przeszedł na własność skarbu państwa, a w 1938 roku uruchomiono w nim Publiczną Szkołę Leśną.

Opis

Pałac w obecnym kształcie, to budowla dwupiętrowa, z mieszkalnym poddaszem, zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu. Ogólnie zachowuje formy barokowe z klasycystycznymi elementami fasady. Na osi nad głównym wejściem znajduje się żeliwny balkon a wyżej kartusz z herbem Gałeckich.

Park

Park pałacowy (pow. 7,74 ha) założony został w XVII wieku jako ogród włoski, ok. 1820 r. został przekształcony w park krajobrazowy. Znajduje się tu bogaty i stary drzewostan. Można tu obejrzeć również starą \\\"studnię kaźni\\\", przykrytą kamienną płytą. Według tradycji jest to miejsce gdzie wrzucano ludzi skazanych na śmierć głodową. W parku znajdują się również dwa stawy, na których żyją łabędzie nieme.

Inne

Za pałacem w parku znajduje się znana z krotoszyńskich legend Studnia Kaźni.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.