Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Rogoźnik
2016, zdjęcie Sławomir Milejski
Miniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura RogoźnikMiniatura Rogoźnik

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Rogoźnik
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Sławomir MilejskiBogdan AdlerJoanna Kwoka

Rogoźnik

Województwo:dolnośląskie
Powiat:legnicki
Gmina:Ruja
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, k. XVIII, 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 738/L z 26.06.1986
Park:nr rej.: 447/L z 17.07.1976

Stan obecny

Po 2WŚ funkcjonował tu prawdopodobnie PGR ... później zapewne szkoła po której pozostał przed budynkiem drewniany maszt i betonowa tablica ze śladami wizerunku orła ... Pałac był sprzedawany .. kupowany ... Widać że przełożono dach - reszta bardzo zaniedbana od lat ..

Historia

Wieś Rogoźnik w 1254 r. była własnością biskupa, 30 lat później przeszła do dóbr książęcych, a w 1411 należała do jednego z żeńskich klasztorów Legnicy. W XVIII wieku Rogoźnik stał się posiadłością szlachecką. W 1803 r. Caroline von Sommerfeldt sprzedała majątek mieszczaninowi wrocławskiemu Carlowi Polstowi

Pałac , a chyba raczej - dwór pochodzi z XVIII w. kiedy to w miejscowości wybudowano posiadłość szlachecką. Obiekt położony w centrum sporego folwarku z bydynkami mieszkalnymi , oborą , owczarnią , stodołą , spichrzem (głównie - w ruinie .. ) i pozostałościami parku od Zach .
 Obiekt został przebudowany prawdopodobnie pod koniec XIX w.
Niektóre źródła sugerują , że miał się w nim zatrzymać w 1813r. sam Napoleon wracający z kampanii rosyjskiej. Nie dość - że w splądrowanym wcześniej majątku nie było dobrych dla sztabu cesarskiego warunków - to jeszcze w nocy przydarzył się pożar , który strawił część zabudowań folwarcznych a z nimi - wozy z garderobą cesarską i kosztownościami ... Po pobycie Napoleona - nie ma żadnych śladów ..

Park

Park.

Inne

W Rejestrze Zabytków :
- zespół pałacowy, k. XVIII, 2 poł. XIX:
- pałac, nr rej.: A/3312/738/L z 26.06.1986
- park, nr rej.: A/3313/447/L z 17.07.1976

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.