Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Kobylniki

Województwo:wielkopolskie
Powiat:kościański
Gmina:Kościan
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny, XVIII-XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 592/A z 26.05.1969
Park:nr rej.: 980/A z 23.09.1985

Stan obecny

Kobylniki k Kosciana w Wlkp - zespól dworsko-parkowy. Stan obecny - w rekach prywatnych.

Historia

Wielokrotne przebudowy i modernizacje kobylnickiego dworu, jak również brak jednoznacznych przekazów, niezwykle utrudniają dokładniejsze określenie czasu jego powstania. Należy przyjąć, że wzniesiony był w czasach Cerekwickich herbu Zaremba (a więc przed 1780 r.) w 2 połowie XVIII w., na co m.in. wskazuje architektura budynku, forma murów czy kolebkowych sklepień w kondygnacji piwnic.

Opis

Dwór, elewacją frontową zwrócony na południowy wschód, wznosi się pomiędzy honorowym dziedzińcem od frontu, a regularnym ogrodem rozciągającym się dawniej przy elewacji tylnej. Ogród został powiększony i przekształcony w założenie krajobrazowe w czasach Kwileckich.

Dwór jest murowaną, założoną na prostokątnym rzucie, parterową budowlą przykrytą wysokim mansardowym dachem z trójosiowymi wystawkami w środkowej partii elewacji frontowej i tylnej zwieńczonymi szczytami o barokowych wprawdzie formach, lecz przetworzonych już w XIX w. W szczycie frontowym umieszczony został w XIX w. herb Kwileckich, Szreniawa. Późniejszy jest również, chociaż być może nawiązujący do poprzedniego, ganek ? o dwóch parach smukłych kolumn wspierających balkon o kutej balustradzie w kondygnacji poddasza ? poprzedzający główne wejście na osi elewacji frontowej.

Reminiscencją dawnych alkierzy mogą być parterowe aneksy przylegające do elewacji bocznych dworu, wysunięte nieznacznie przed lico elewacji frontowej i nakryte dziś płaskimi dachami otoczonymi balustradą znajdujących się tu tarasów. Elewacje dworu i aneksów pokryte są gładkim tynkiem, z prostokątnymi otworami okiennymi o regularnym układzie ujętymi w późniejsze obramienia.

Park

Park z aleją dojazdową.

Inne

Oficyna, nr rej.: 522/A z 18.02.1955
Dom ogrodnika, nr rej.: 522/A z 18.02.1955
Folwark, nr rej.: 1525/A z 7.02.1995

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 11 miesięcy temu
Ładny zespól dworsko -parkowy z folwarkiem w Kobylnikach kolo Kosciana . Dwór i inne budynki w zespole czekaja chyba na remont , na kase z UE ... dodaje aktualne zdjecia .