Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Dąbrowica
2009, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura DąbrowicaMiniatura Dąbrowica

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dąbrowica
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiBogdan AdlerMagdalena O.-G.GREGORIUS ...

Dąbrowica

Eichberg

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Mysłakowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 644/J z 4.08.1980
Park:nr rej.: 894/J z 24.03.1987

Stan obecny

W latach 90 pałac przejęła miejscowa rodzina i z przerwami prowadzi odbudowę. Odbudowana część pełni funkcję mieszkalną.

Historia

Dwór zbudowano prawdopodobnie już w drugiej połowie XV w., początkowo jako siedzibę dla zarządcy dóbr. Według źródeł panem na Dąbrownicy był Hans von Zedlitz w latach 1463-1486. W roku 1597 pałac wraz z wsią posiadał Nickel von Zedlitz, późniejszy właściciel Wojanowa i Maciejowej. Po jego śmierci w 1616 r. Dąbrowica przypadła rodzinie von Borowitz. Prawdopodobnie w tym czasie obiekt nie posiadał wyraźnych cech reprezentacji i służył celom administracyjno-gospodarczym. Dzieje dąbrowickiego majątku są w źródłach lepiej uchwytne dopiero od wieku XVIII. Kolejnymi właścicielami były rodziny: von Carwarth do 1723 roku, von Frankenberg do 1747 roku i od 1750 aż do roku 1817 rodzina von Buchs. Barokizacji został poddany ok. 1751 r., jak o tym zaświadczała data na zachowanym do niedawna portalu. W XIX w. kolejnymi właścicielami pałacu były rodziny von Rothkirch od roku 1817, von Decker od 1859 roku, a od 1917 r. rodzina von Mitscher. Przebudowa starego dworu w modnym stylu neogotyku tudorowskiego musiała nastąpić około roku 1835. Obiekt został dostosowany do pełnienia nowej funkcji letniego pałacyku, podobnie jak wcześniej uczyniono to w przypadku innych rezydencji będących pod wpływem rodziny króla Prus.

Opis

Budowla nosiła cechy architektury neogotyckiej i eklektycznej. Bryła wznosiła się do wysokości trzech kondygnacji. Na osi częściowo zachowany portyk wejściowy z tarasem na górze, a po bokach czworokątna wieża i czworokątna przypora naśladująca wieżyczkę.Obecnie najlepiej zachowała się tylko fragmentarycznie elewacja południowo-wschodnia z pięciokondygnacyjną wieżą, zwieńczoną krenelażem i czterema narożnymi wieżyczkami oraz wspomniany wyżej portal.

Park

Park.

Inne

Na pdst. - wikipedia

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...6 miesięcy temu
Wiecznie i przez lata cale wlokacy sie remont palacu w koncu przybral na sile...Wlasciciel zechcial pochwalic sie obecnym etapem renowacji, a ma bardzo ambitne plany. Niewielka czesc pomieszczen zostala juz odnowiona z mysla o gosciach. Pokoj z nastrojowym "lozem" to nic innego jak pierwsza kondygnacja samej wiezy, co byc moze od wewnatrz nie jest od razu zauwazalne. W przyszlym roku oferta ma juz objac kilka pokoi, choc juz teraz gorna kondygnacje...w dosc surowym stanie, ale z kilkoma ustawionymi kanapami i stolami...wykorzystuje sie na jakies kameralne koncerty...:)