Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Piątek Wielki
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Piątek WielkiMiniatura Piątek WielkiMiniatura Piątek WielkiMiniatura Piątek WielkiMiniatura Piątek WielkiMiniatura Piątek WielkiMiniatura Piątek WielkiMiniatura Piątek WielkiMiniatura Piątek Wielki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaS FFis Krzysztof Dera

Piątek Wielki

Freienhalde (1943-45)

Województwo:wielkopolskie
Powiat:kaliski
Gmina:Stawiszyn
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 444/A z 27.06.1989

Stan obecny

Własność prywatna, w remoncie.

Historia

Pałac z XIX w.
Piątek Wielki to maleńka wieś nieopodal Kalisza. jej początki sięgają już XII w
Pierwszym właścicielem miejscowości był Andrzej Piątkowski herbu Korab, to od niego wieś wzięła swoją nazwę.
Na terenie wsi znajdują się dwa wyjątkowe zabytki, założenie parkowo - pałacowe i folwarczne oraz drewniany kościół pw. św Marcina.
Kościół wzniesiono w 1740 r, na miejscu poprzedniego, który spłonął. Protektorem budowy był biskup Jan Lipski. Budynek halowy, wykonano techniką zrębową a wierzę w sposób słupowy. Nawę i prezbiterium nakrywa dach dwukalenicowy pokryty blachą a wierzę wieńczy podwójny hełm cebulasty. Wnętrze niegdyś bogato zdobione barokowymi i manierystycznymi polichromiami, zostało całkowicie pokryte boazerią z motywami góralskimi i ludowymi podczas remontu w latach 1975-1979. To wtedy wymieniono poszycie dachy z gontów drewnianych na blachę miedzianą, okna ze szprosowych na stylizowane na zakopiańskie z zastrzałami, wylano nowe fundamentu i posadzki i oddano do renowacji ołtarz główny i mieszczący się w nim obraz Madonny z dzieciątkiem w typie Hodegetrii, słynący łaskami. Niestety walory zabytkowe obiektu niestety przepadły pod wątpliwej jakości rzemieślniczymi boazeriami. Pozostaje mieć nadzieję, ze bezcenne polichromie, jakimś cudem ocalały pod deskami.Podczas wspomnianego \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"remontu\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" zniknęła spora cześć wyposażenia obiektu, w tym barokowe ołtarze boczne, ambona, organy a także ławki z przełomu XIX i XX w. Można je odnaleźć wyłącznie w zakrystii i w stallach z tego samego okresu, tuż przy ołtarzy głównym. Na chórze ocalała oryginalna eklektyczna fisharmonia. (...)
Pałac w Piątku Wielkim powstał w 1886 r. na zlecenie Roberta Szolca, na miejscu wcześniejszego alkierzowego dworu.
Jak na tak niewielki obiekt, pałacyk prezentuje się niezwykle uroczo, harmonijnie i malowniczo. Zlokalizowany w centrum wsi, w towarzystwie zabytkowego barokowego kościoła pw. św Marcina (1740 r), otoczony jest parkiem krajobrazowym w stylu angielskim. Na terenie założenia parkowego znajdują się drzewa o statusie pomników przyrody a także 3 stawy. Park w połączeniu z dawnym ogrodem był przez lata pieczołowicie zaplanowany i pielęgnowany, zwłaszcza przez ostatnich właścicieli Państwa Psarskich.
Obecnie cały majątek ziemski szczęśliwie znalazł nowego właściciela, który stopniowo przywraca mu dawne piękno. Z cierpliwością i dbałością o szczegóły odbudował on zrujnowaną stajnie, najstarszy obiekt w całym założeniu (1840 r.), a także wzniósł piękne ogrodzenie wykorzystując materiał zabytkowy z dawnego zrujnowanego muru okalającego park. Oczyszczono park z przypadkowych roślin i na nowo rozplanowano ogród, remont w pałacu trwa.
Tekst: Adam Włodarczyk

Opis

Pałac późnoklasycystyczny z elementami secesji. Jest to budynek o zróżnicowanej bryle, parterowo-piętrowy, wzniesiony na planie litery H. Boczna elewacja, widoczna od wjazdu, ozdobiona jest aedikulą z festonem kwiatów i wolutami, tuż nad wejściem do dawnej sali balowej, prowadzącym na taras z pięknymi schodami i balustradą. Dalej prowadzi nas podjazd do głównego wejścia, niegdyś okalający staw położony na przeciwko, dziś w lewo wzdłuż bocznego skrzydła ku wtórnej bramie wjazdowej od strony wsi. Do niedawna przed podwyższonym podjazdem stały dwa postumenty z gazonami, niestety zostały skradzione. Środkowa, parterowa część mieści westybuł i klatkę schodową. Wejście skryte jest w cieniu cofniętego ganku wspartego na dwóch toskańskich kolumnach,, urozmaiconych kutą balustradą. Nad nimi w niewysokim dachu wznosi się lukarna z ozdobnym półokrągłym oknem i szczytem zakończonym ślimacznicami i zwornikiem. Po bokach wznoszą się dwa piętrowe skrzydła pałacyki. Lewe zdecydowanie szersze, mieściło przed laty salę balową i pokoje mieszkalne właścicieli, prawe zaś, z osobnym wejściem dla służby, prawdopodobnie było zarezerwowane dla pomieszczeń kuchennych i być może dla zarządcy. Trudno dziś to jednoznacznie ustalić, ale wykusz i balkon zlokalizowane po drugiej stronie budynku sugerują że musiały być to pomieszczenia bardziej reprezentacyjne niż kuchnia. Istnieje też możliwość, że ta, była umieszczona w rozległych kamiennych piwnicach a wspomniane skrzydło faktycznie było gabinetem dziedzica, sypialnią, biblioteką lub salonikiem. Każde okno posiada wysmakowaną dekorację w postaci gzymsu wspartego na kroksztynach, opaski okiennej i gzymsu dolnego, szczególnie dekoracyjnie potraktowano okna flankujące główne wejście, nad nimi znajduje się tympanon ze sterczynami i liśćmi akantu.
Na podst. tekstu nadesłanego przez p. Adama Włodarczyka

Park

Park z XIX w. o pow. 5,6 ha. Wnętrze parku zostało częściowo wykarczowane i znajduje się tu plac o pow. około 0,8 ha.

Inne

Zabudowania folwarczne
Czworaki

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.