Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Brudzew
Zdjęcie S F
Miniatura BrudzewMiniatura BrudzewMiniatura Brudzew

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):51.9339, 17.9835

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

S FMarek Kujawa

Brudzew

Województwo:wielkopolskie
Powiat:kaliski
Gmina:Blizanów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski
Obiekt:dwór, nr rej.: kl-IV-73/74/54 z 3.06.1954
Park:nr rej.: 71/Wlkp/A z 23.11.2001

Stan obecny

Właścicielem obiektu jest GPZ Brudzew Sp. z o.o.

Historia

Dwór z 1. ćw. XIX w.
W 1885 r. wieś stanowiła gminę i parafię w powiecie kaliskim. Parafia św. Jakóba erygowana już w 1381 r., przez dziedzica wsi Dersława, cześnika podczaszego Przemysława, księcia wrocławskiego i kaliskiego. Kościół zbudowany w tym samym roku wystawił Jascon, prepozyt kolegiaty kaliskiej. Na jego miejscu w 1672 r. wybudowano kolejny, też drewniany. Ten wytrzymał jedynie 100 lat i w 1788 r. Wawrzyniec Antoni Czarnecki, chorąży inowrocławski wybudował nowy kościół. Dziedzic ufundował też szkołę i szpital dla ubogich. W poł. XIX w. majątek należał do hr. Alfonsa Taczanowskiego h. Jastrzębiec. W 1865 r. za 300 tys. talarów dobra Brudzew oraz sąsiednie Lipe odkupił kupiec Haase. W 1885 r. na majętność składały się folwarki: Brudzew, Bolimów i Galiczki, razem 4456 mórg. W 1917 r. 1930 r. właścicielką Brudzewa oraz Bolimowa była Felicja Białobrzeska, a od ok. 1926 r. Stanisława Lissowska, wdowa po Józefie. Ich majątek liczył ogółem 2164 ha. Lipe w tym czasie należało do hrabiego Kazimierza Kwileckiego. Ostatnim właścicielem majątku był Józef Przewłocki h. Przestrzał (1895-1962), ożeniony z Zofią Teresą Marią Żółtowską z Nekli h. Ogończyk, którym w 1936 r. skarb państwa odparcelował 50 ha. Mieli pięcioro dzieci, z których w 1938 r. urodził się syn Józef. Po wybuchu wojny Przewłocka z dziećmi początkowo mieszkała w majątku, gdzie pomagała przyjaznemu Polakom niemieckiemu zarządcy, jednak później przyszedł rozkaz wypędzenia ich. Krótko byli w Siedlcach, potem zamieszkali w Warszawie. Józef Przewłocki (junior) walczył w Powstaniu Warszawskim, w Szarych Szeregach, w harcerskiej poczcie polowej. Po wojnie dobra przejął Skarb Państwa Polskiego. W dworku prawdopodobnie utworzono mieszkania. Józef Przewłocki (senior) zmarł w Londynie 18 września 1962 r.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Księga Adresowa Polski, 1930
Wielka Genealogia Minakowskiego...
Muzeum Powstania Warszawskiego, wywiad z Józefem Przewłockim,
http://ahm.1944.pl/Jozef_Przewlocki
Prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór parterowo-piętrowy. Wzniesiony na planie prostokąta, w dłuższej osi N-S. Starsza, parterowa część (od południa) 9-osiowa w fasadzie, nakryta dwuspadowym, naczółkowym dachem mieszczącym poddasze. W osi środkowej fasady (od str. zachodniej) okazały znaczny ryzalit z arkadowym gankiem osłaniającym wejście i wystawką zwieńczoną trójkątnym frontonem z oculusem. Po bokach wystawki niewielkie okienka typu wole oko. Po prawej stronie fasady weranda, a zarazem dodatkowe wejście ocienione wspartym na arkadach tarasem. W elewacji ogrodowej wystawka z dwoma oknami zamkniętymi od góry łukiem, zdobiona po bokach sterczynami. W krytym dachówką dachu, lukarny, analogicznie jak w fasadzie. Bryła piętrowa dobudowana od północy jest nieciekawa architektonicznie. Nakryta jest łagodnym dachem czterospadowym, krytym papą. W północnym szczycie ryzalit, prawdopodobnie zawierający dodatkowe wejście do budynku.
Założenie dworskie w Brudzewie posiada czytelny układ kompozycyjny. Pomimo niekorzystnych zmian wyraźny jest podział na cześć folwarczną od str. zachodniej i rezydencjonalną wraz z kolonią mieszkalną po str. wschodniej.

Park

Park z 1860 r. o pow. 3,9 ha (pomiar na podst. map Geoportalu).

Inne

Kościół neogotycki p.w. Św. Stanisława Kostki, 1901 -1909

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.