Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Jarocin
2019, zdjęcie Jacek Koszalik

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJacek Koszalik

Jarocin

Jarotschin - Boguslaw

Województwo:wielkopolskie
Powiat:jarociński
Gmina:Jarocin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór w ruinie, własność J.S.T.

Historia

Dwór z 2. poł. XVIII w.
Od końca średniowiecza z Jarocinem sąsiadowała wieś Bogusław, która w XIX w. przejęła funkcje majątku ziemskiego Jarocin, była także siedzibą dominium. Pałac w Jarocinie począwszy od ustalenia domeny był tylko reprezentacyjną siedzibą baronów i hrabiów Radolińskich, natomiast w Bogusławie zarządzano dobrami, hodowlą i ogólnie pojętą gospodarką majątku. Gdzieś musieli mieszkać jego dzierżawcy i posesorzy, dlatego wybudowano dla nich opisywany dwór. W 1926 r. Bogusław dzielił się na 488,5-hektarową część gospodarczą (w dzierżawie Józefa Jaworskiego) w skład której wchodził folwark Leszczyce oraz na majorat „Bogusław – Jarocin” o łącznej pow. 2065 ha z czystym dochodem gruntowym 7173 talary. Po 2. wojnie światowej Bogusław został włączony w obręb administracyjny Jarocina i stał się dzielnicą miasta. Wszystkie zabudowania folwarku z wyjątkiem samego dworu zostały wyburzone.
Źródła:
Księga Adresowa Gosp. Rolnych Woj. Poznańskiego, 1926
Mapster:
6720 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wschodnia (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 4071_Jarotschin_1889.jpg
6722 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wschodnia (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 4071_Jarotschin_1944.jpg
Geoportal.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, w dłuższej osi W/NW-E/SE, fasadą skierowany na N/NE (dla uproszczenia – płn. wschód). Składał się z części parterowej (zachodniej) nakrytej dwuspadowym dachem z facjatkami i piętrowej nakrytej dachem płaskim (wschodniej). Na przeł. XX i XXI w. środkowa część dworu była już zarwana.

Park

Założenie dworskie Bogusławia sąsiaduje z parkiem pałacowym, opisanym na karcie obiektu Jarocin. Dwór z oczywistych powodów nie posiadał „oddzielnego” parku. Na płd. od niego znajdowały się sady, które po 2. wojnie światowej zostały wykarczowane, a na miejscu tym wybudowano bloki mieszkalne.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.