Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Janowice Duże
2015, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Janowice DużeMiniatura Janowice DużeMiniatura Janowice DużeMiniatura Janowice Duże

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Janowice Duże
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.1417, 16.1032

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerAndrzej Szymański

Janowice Duże

Gross Jaenowitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:legnicki
Gmina:Krotoszyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 487/L z 29.03.1977
Park:nr rej.: 473/L z 17.07.1976

Stan obecny

W okolicy Janowic Dużych w 1813 roku starły się wojska Pruskie i Francuskie, dlatego pałac znajduje się na szlaku Bitwy nad Kaczawą.Prawdopodobnie w pałacu stacjonowało dowództwo armii napoleońskiej , rozgromionej następnie w okolicy mostu na Nysie pod pobliskim Krajowem . Pałac remontowany był w XIX wieku oraz w drugiej połowie XX wieku- około roku 1961. Do niedawna pałac pełnił funkcje mieszkalne, a dziś stoi pusty i pozostaje mieć nadzieję, że w niedługim czasie znajdzie porządnego gospodarza.

Historia

O właścicielach wsi wiadomo, że w 1663 r. Heinrich v.Busewoy. sprzedał ją Christophowi v.Leuschner/Pfaumdorff, potem przeszła na ród v.Stiebitz. W 1706 r. kupił ją od Christopha i Silviusa Friedricha v.Kottulinsky Carl Christoph v.Warnsdorff, jako opiekun prawny Rebeki Elisabetrh v.Stiebitz z.d. v.Kottulinski i Hanusa Heinricha v.Kottulinsky/Schützendorf. Jeszcze w 1747 r.wymieniany był jako właściciel tej wsi (może jakiejś jej części), oraz Rosochatej i Jaskulina (Seiffersdorf, Mohnersdorf). Od Warnsdorffa wieś przeszła na v.Niesemeuschela, który sprzedał ją w 1721 r.
Pałac został prawdopodobnie rozbudowany ( ze starszego) wkrótce po 1721 r., a nad portalem wejściowym umieszczono podwójny,polichromowany herb fundatorów, którymi byli: Hans Siegmund v.Liedlau, właściciel Janowic Dużych (Klein Janowitz) i Dunina (Dohnau), deputowany
księstwa legnickiego oraz jego żona Barbara, baronówna v.Moravitzki z Branic (Branitz), koło Głubczyc. Wieś odziedziczył po swym ojcu Heinrichu Danielu v.Liedlau (*1641-?1721), który w 1720 r. otrzymał tytuł barona z predykatem "und Ellguth".Heinrich był człowiekiem wykształconym i obytym, w młodości podróżował po Daniii i Holandii, a po powrocie ożenił się w 1668 r. z Ursulą Magdaleną v.Hund (?1699) z Ruska (Rausse), k. Środy Śląskej - stąd w jego baronowskim herbie podwojony klejnot oraz herb żony. Heinrich miał czterech synów i trzy córki, z których przeżyli ojca tylko trzej synowie.Hans Siegmund miał nieznanego z imienia syna, zmarłego w dzieciństwie i dwie córki: Ursulę i Julianę.

Opis

Pałac z ok. XVIII w. Obszerna blokowa budowla kryta czterospadowym dachem. Z jednej strony, ściany zostały zabezpieczone przed usunięciem się gruntu ukośnymi przyporami. Budynek jest dwukondygnacyjny. Elewacja główna posiada pięć osi z których środkowa jest trójkondygnacyjną wieżą zakończoną owalnym okienkiem Ściany elewacji głównej posiadają delikatne dekoracje ramowe w tym z najwydatniejszym gzymsem między kondygnacyjnym. Pod względem stylowym janowicki pałac zdradza cechy przejściowe od baroku do klasycyzmu, jakie zaczęły występować w architekturze śląskiej około połowy XVIII w. Dowodem tego jest ukształtowanie elewacji frontowej podobnej do elewacji Ratusza w Legnicy z lat 1737-1741. Po obu stronach drogi dojazdowej do pałacu położone są dwa stawy połączone z sobą ciekiem wodnym /rowem/. Pałac otacza park, który w chwili obecnej pozbawiony jest starych alei, ścieżek i cennych drzew. Nie wykazując głębszych cech stylowych nie stanowi zabytku sztuki ogrodowej.

Park

Park z 1 ćw. XX w. na równi zaniedbany - co znajdujące się w nim stawy . Prawdopodobnie nie nadaje się do odtworzenia pierwotnego charakteru ...

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.