Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Słodków
zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2011
Miniatura SłodkówMiniatura SłodkówMiniatura SłodkówMiniatura SłodkówMiniatura Słodków

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.0179, 18.4403

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Paulina Maciejewska

Słodków

Województwo:wielkopolskie
Powiat:turecki
Gmina:Turek
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 325 z 21.10.1968

Stan obecny

Obecnie siedziba gminnej biblioteki publicznej.
Park jest ogólnodostępny.

Historia

Dworek w Słodkowie powstał prawdopodobnie w I połowie XIX wieku, datowanie można oprzeć na podstawie analizy formalnej budynku, bowiem nie zachowały się żadne źródła, które mogłyby to potwierdzić. Formalnie jest to budynek typowy dla obiektów powstających w Królestwie Kongresowym w I połowie XIX w.
W 1912 r. właścicielem Słodkowa był Teodor Sznerr, a od lat ’20 rodzina Daniszewskich. W latach 1946-1964 dwór był siedzibą Nadleśnictwa Turek. Później dworek był własnością gminy, siedzibą Kółka Rolniczego, a także pełnił funkcje mieszkalne. Od kilkudziesięciu lat jest siedzibą gminnej biblioteki publicznej.
W 2006 r. dokonano renowacji zespołu dworskiego wraz z parkiem ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Gminy Turek.

Opis

Dwór jest budynkiem murowanym, parterowym, z główną fasadą zwróconą w stronę zachodnią. Nakryty jest dachem naczółkowym, obecnie pokrytym papą.
Wejście do dworku poprzedza ganek wsparty na czterech pseudotoskańskich kolumnach, które dźwigają drewniany, trójkątny naczółek. Wschodnia elewacja posiada piętrowy ryzalit na osi z drewnianą przybudówką w części parterowej. Zwieńczony jest trójkątnym naczółkiem.
Od północy dwór został rozbudowany o nowsze skrzydło, prawdopodobnie z przełomu XIX/XX w. Skrzydło pozbawione jest dekoracji.
Na zachód od dworku zachowały się pozostałości po zabudowaniach gospodarczych, tworzących dziedziniec. Część z nich została rozebrana po 1945 r. W XIX w. funkcjonowała tu również gorzelnia.

Park

Budynek otacza malowniczy park dostępny dla zwiedzających z dwoma stawami. Pośród drzewostanu można wyróżnić takie gatunki jak buki, dęby, sosna wejmutka, graby i brzozy.

Inne

Tekst napisany w oparciu o książkę "Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego. t. 2, cz. 1, Rezydencje Powiatu Tureckiego" Makarego Górzyńskiego

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Paulina Maciejewskarok i 11 miesięcy temu
Dołączyłam krótki opis i historię dworku wraz ze zdjęciami.
Jest to bardzo udany przykład adaptacji zabytku znajdującego się na małej wsi na obiekt użyteczności publicznej. W środku znajduje się biblioteka, a dwór otacza niewielki, acz urokliwy park z dwoma stawami. Pamiętam ten dworek jeszcze z czasów, gdy był zaniedbany, podobnie jak jego otoczenie. Dobrze, że nie podzielił losu wielu innych obiektów w pobliskiej okolicy, np. dworu w Grzymiszewie czy Piętnie.