Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Oleśnica

Oberlesnitz

Województwo:wielkopolskie
Powiat:chodzieski
Gmina:Chodzież
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:dwór (d. oficyna), 1 ćw. XIX, nr rej.: A-233 z 9.09.1968

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z k. XVIII w.
Dzieje Oleśnicy sięgają XIV w. Należała ona początkowo do miejscowej szlachty - Oleskich i Nietaszkowskich, następnie do Potulickich i Grudzińskich od połowy XVII w. W krótkim okresie na pocz. XVIII w. wieś należała też do Unrugów. Inicjatorem budowy dworu pod koniec XVIII w. był zapewne Zygmunt Ignacy Ksawery hr. Grudziński (1735-1804), szambelan królewski. W 1765 r. ożenił się on z Teresą Katarzyną Krzycką h. Kotwicz (1740-1773), z którą miał czworo dzieci, w tym syna Antoniego (1766-1835). Po przejęciu wsi przez Niemców, już pod zaborem pruskim wieś została podzielona na Oleśnicę Górną - Oberlesnitz i Dolną - Unterlesnitz. Po wybudowaniu nowego pałacu przez Ottona von Königsmarcka ok. 1850 r. opisywany dwór służył jako oficyna, mieszkanie dla zarządców, krewnych, itd. Jego ostatnią przedwojenną właścicielką była Elle von Lüttwitz.
Szczegółowy opis wraz z podaniem źródeł, na stronie dotyczącej pałacu w Oleśnicy w naszym katalogu:
http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/5975/Olesnica/

Opis

Dwór późnobarokowy. Budynek wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi SW-NE, fasadą skierowany na NW, parterowy, nakryty wysokim, czterospadowym dachem łamanym krytym dachówką. Dolna kondygnacja poddasza użytkowa, z mieszkalnymi 2-osiowymi wystawkami umieszczonymi w obu szczytach. W 9-osiowej fasadzie fasadzie centralnie umieszczony nieznaczny ryzalit poprzedzony schodami, zwieńczony trójkątną wystawką identyczną jak pozostałe. W elewacji ogrodowej zamiast wystawki umieszczono jedynie lukarnę (powiekę) typu "wole oko".

Park

Park o pow. ok. 10,5 ha, przekomponowany w okresie budowy pałacu w poł. XIX w. Drugi niewielki park należący do dawnej posiadłości Unterlesnitz znajduje się ok. kilometra na wschód, za hotelem "Gościniec Wyrwidąb". Pozostałości parkowego drzewostanu z XIX w. mają tam pow. ok. 1,5 ha. Granice drugiego parku uległy zatarciu i miesza się on z lasem otaczającym założenie; stanowi niewielki fragment działki leśnej o nr. ...8065/7 (Geoportal, 12.03.2017 r.).

Inne

Oficyna.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.