Skatalogowanych zabytków: 11236
Zarejestruj się
Miniatura Ołdrzychowice Kłodzkie - Pałac (ul. Kłodzka 25)
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Ołdrzychowice Kłodzkie - Pałac (ul. Kłodzka 25)Miniatura Ołdrzychowice Kłodzkie - Pałac (ul. Kłodzka 25)Miniatura Ołdrzychowice Kłodzkie - Pałac (ul. Kłodzka 25)

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.358, 16.725

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej Adamek

Ołdrzychowice Kłodzkie - Pałac (ul. Kłodzka 25)

Ullersdorf an der Biele

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Kłodzko (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 692/WŁ z 30.03.1978
Park:nr rej.: 844 z 14.09.1981

Historia

Początki pałacu von Magnisów sięgają XVI w., kiedy powstała znajdująca się w środkowej jego części rycerska wieża mieszkalna zbudowana w stylu renesansowym. W kolejnych stuleciach dobudowano do niej obecny pałac. W XVIII w. dokonano przebudowy w stylu barokowym. Przez XIX w. był poddawany renowacji przez ród von Magnisów, dla którego stał się jedną z siedzib w stylu klasycystycznym. Po II wojnie światowej zgromadzone przez Niemców dobra z innych pałaców wywieźli Rosjanie.
W latach 1949-90 siedziba PGR-u.

Park

Park założony na przełomie XIX i XX w. z okazji wizyty królowej Luizy i jej małżonka Fryderyka Wilhelma III , którzy odwiedzili rezydencję Antoniego Aleksandra von Magnisa w 1800 r. podczas wizyty w uzdrowisku w Lądku Zdroju. Dla upamiętnienia tej wizyty hrabia von Magnis ufundował żeliwny obelisk w centrum wsi, liczący 25 m wysokości wykonany w 1802 r. w hucie w Ozimku. sam park utrzymany był w stylu antycznym.

Inne

Obok kościoła zachowało się Mauzoleum Hrabiów Rzeszy von Magnis. Zbudowane w 1889 r. w stylu neoromańskim. Mieści się w nim grobowiec rodu von Magnis. Wewnątrz marmurowa dekoracja. Przed wejściem znajdują się dwie żeliwne figury aniołów.
Budynki gospodarcze - stajnie.
2 pawilony parkowe, drewniane, nr rej.: 844 z 14.09.1981

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.