Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się

Lewków

Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Ostrów Wielkopolski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, 1788-91, nr rej.: I-4/4/51 z 20.07.1951
Park:nr rej.: 79/A z 15.06.1965

Stan obecny

Muzeum Wnętrz Pałacowych i park.
Obecnie park i założenia pałacowe są po renowacji, właścicielem Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski.
Park już wygląda pięknie, lada chwila zostaną udostępnione wnętrza.
Brawa dla starosty.
Można? jednak można!

Historia

Pałac z lat 1788-1791
Pierwsza wzmianka pisana o Lewkowie pochodzi z 1413 r. Przez dłuższy czas wieś była własnością Koźmińskich, w XVIII w. często zmieniała właścicieli (Sokolniccy, Gorzeńscy, Krzyżanowscy). W 1786 r. zakupiona przez Wojciecha Lipskiego herbu Grabie, adiutanta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zespół pałacowy wraz z otaczającym go parkiem krajobrazowym powstał jako siedziba rodowa Wojciecha oraz jego żony Salomei z Objezierskich Lipskiej.
Rezydencję w Lewkowie wzniesiono w latach 1788-1791, wg rysunków Jana Christiana Kamsetzera, jednego z najlepszych architektów końca XVIII w. Pałac pozostawał w posiadaniu Lipskich aż do wybuchu 2 wojny światowej. Do tego czasu rezydencja nie ulegała większym przeróbkom. Prowadzono jedynie prace konserwatorskie. W czasie wojny pałac zajęli Niemcy. Hitlerowcy ograbili go, skuli częściowo sztukaterie oraz polichromie salonu egipskiego. Po wojnie pałac ulegał stopniowej dewastacji, aż do remontu w latach 1973-1985. W 1989 r. cały zespół pałacowo-parkowy w Lewkowie stał się oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Utworzono tu muzeum wnętrz pałacowych XVIII i XIX w. z kolekcją m.in. mebli gdańskich, portretów szlacheckich.
W pałacu przebywał w 1813 r. gen. Karol Kniaziewicz, wybitny dowódca wojsk polskich w czasach Napoleona, lecząc rany odniesione w wojnie z Rosją. Miał tu też swoją kwaterę król Westfalii - Hieronim Bonaparte, brat Napoleona w drodze na Moskwę. Pałac lewkowski był domem rodzinnym Józefa Lipskiego, wybitnego dyplomaty, ambasadora Polski w Berlinie w latach 1933-1939, a w czasach 2 wojny światowej doradcy premiera i naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego.
W 1929 r. w pałacu gościł prezydent Polski prof. Ignacy Mościcki. Jeszcze w XIX w. w pałacu Lipskich wytworzył się nieoficjalnie polski ośrodek kulturalny i polityczny. Pod koniec lat 80-tych XX w. podjęto próbę reaktywacji tej działalności. Zaczęto organizować spotkania o charakterze patriotycznym, koncerty, spotkania z politykami, artystami. Co roku przygotowywane są wystawy, których tematyka nawiązuje do historii Polski, dziejów ziemiaństwa wielkopolskiego oraz jego działalności na niwie niepodległościowej. Od kilku lat w pałacu odbywają się koncerty w ramach znanego festiwalu muzyki klasycznej \\\\\\\\\\\\\\\"Chanterelle Festival\\\\\\\\\\\\\\\".

Opis

Pałac klasycystyczny. Budynek o jednolitej, prostokątnej bryle z kolumnowym wgłębnym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym frontonem. Na frontonie napis \"Sobie, Swoim, Przyjaciołom, Potomności\". Portyk wgłębny, na osi głównej sień, za nią dwukondygnacyjny, okrągły salon (Sala Rotundowa) wychodzący w fasadę ogrodową półowalnym ryzalitem ze spłaszczoną kopułą. Wyżej kartusz z datą 1791 i figury kobiece podtrzymujące kartusze z literami SL (Samuela Lipska) oraz herbem Objezierskich ? Świnką. Dach prosty, dziedziniec zamknięty po bokach dwoma oficynami z facjatkami od frontu. Pałac reprezentuje nowy typ rezydencji, jaka ukształtowała się w Polsce pod koniec XVIII w. Stał się prototypem dla polskiego wiejskiego budownictwa pałacowego (tzw. styl polski) .Bogata elewacja (dekoracja sztukatorskie, malarskie oraz rzeźby) jest unikalna w całej Polsce. Dekoracja zewnętrzna oraz wystrój wnętrz powstały około 1800 r. Równie bogatą dekoracją malarską oraz sztukatorską ozdobiono wnętrza rezydencji. Malowidła reprezentują typ malarstwa iluzjonistycznego, naśladującego podziały architektoniczne i sztukaterie. W salonach przedstawiono pejzaże włoskie oraz freski o motywach groteskowych. Autorem polichromii był Antoni Smuglewicz, ceniony współcześnie malarz fresków dekoracyjnych i dekoracji teatralnych.

Park

Park angielski z końca XVIII w. o pow. 8 ha. Park rozplanowany został nad rzeczką Niedźwiadą i stawem. Posiada bogaty drzewostan z pomnikowymi drzewami. W parku rośnie około 800 drzew i krzewów, wśród których występuje grab, klon, jesion, dąb, lipa, kasztanowiec, a także tulipanowiec, magnolia drzewiasta, kłęk kanadyjski, skrzydłoorzech kaukaski i cypryśnik groszkowy.

Inne

2 oficyny z 1790 r., nr rej.: 79/A z 15.06.1965

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka3 lata i 5 miesięcy temu
Piękne foty z Lewkowa Krzysztof!
Marek Kujawa3 lata i 5 miesięcy temu
Zgadzam się z Tadeuszem! :)
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i miesiąc temu
Lewków - zespól palacowo -parkowy po remoncie . luty 2022 . Pieknie odrestaurowany - wart odwiedzenia .. .dodaje zdjecia -luty 2022 ..