Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Lewków
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura LewkówMiniatura Lewków

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6945, 17.8647

Lewków

Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Ostrów Wielkopolski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, 1788-91, nr rej.: I-4/4/51 z 20.07.1951
Park:nr rej.: 79/A z 15.06.1965

Stan obecny

Muzeum Wnętrz Pałacowych i park.
Obecnie park i założenia pałacowe są po renowacji, właścicielem Starostwo Powiatowe Ostrów Wielkopolski.
Park już wygląda pięknie, lada chwila zostaną udostępnione wnętrza.
Brawa dla starosty.
Można? jednak można!

Historia

Pałac z lat 1788-1791
Pierwsza wzmianka pisana o Lewkowie pochodzi z 1413 r. Przez dłuższy czas wieś była własnością Koźmińskich, w XVIII w. często zmieniała właścicieli (Sokolniccy, Gorzeńscy, Krzyżanowscy). W 1786 r. zakupiona przez Wojciecha Lipskiego herbu Grabie, adiutanta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zespół pałacowy wraz z otaczającym go parkiem krajobrazowym powstał jako siedziba rodowa Wojciecha oraz jego żony Salomei z Objezierskich Lipskiej.
Rezydencję w Lewkowie wzniesiono w latach 1788-1791, wg rysunków Jana Christiana Kamsetzera, jednego z najlepszych architektów końca XVIII w. Pałac pozostawał w posiadaniu Lipskich aż do wybuchu 2 wojny światowej. Do tego czasu rezydencja nie ulegała większym przeróbkom. Prowadzono jedynie prace konserwatorskie. W czasie wojny pałac zajęli Niemcy. Hitlerowcy ograbili go, skuli częściowo sztukaterie oraz polichromie salonu egipskiego. Po wojnie pałac ulegał stopniowej dewastacji, aż do remontu w latach 1973-1985. W 1989 r. cały zespół pałacowo-parkowy w Lewkowie stał się oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Utworzono tu muzeum wnętrz pałacowych XVIII i XIX w. z kolekcją m.in. mebli gdańskich, portretów szlacheckich.
W pałacu przebywał w 1813 r. gen. Karol Kniaziewicz, wybitny dowódca wojsk polskich w czasach Napoleona, lecząc rany odniesione w wojnie z Rosją. Miał tu też swoją kwaterę król Westfalii - Hieronim Bonaparte, brat Napoleona w drodze na Moskwę. Pałac lewkowski był domem rodzinnym Józefa Lipskiego, wybitnego dyplomaty, ambasadora Polski w Berlinie w latach 1933-1939, a w czasach 2 wojny światowej doradcy premiera i naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego.
W 1929 r. w pałacu gościł prezydent Polski prof. Ignacy Mościcki. Jeszcze w XIX w. w pałacu Lipskich wytworzył się nieoficjalnie polski ośrodek kulturalny i polityczny. Pod koniec lat 80-tych XX w. podjęto próbę reaktywacji tej działalności. Zaczęto organizować spotkania o charakterze patriotycznym, koncerty, spotkania z politykami, artystami. Co roku przygotowywane są wystawy, których tematyka nawiązuje do historii Polski, dziejów ziemiaństwa wielkopolskiego oraz jego działalności na niwie niepodległościowej. Od kilku lat w pałacu odbywają się koncerty w ramach znanego festiwalu muzyki klasycznej \\\\\\\\\\\\\\\"Chanterelle Festival\\\\\\\\\\\\\\\".

Opis

Pałac klasycystyczny. Budynek o jednolitej, prostokątnej bryle z kolumnowym wgłębnym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym frontonem. Na frontonie napis \"Sobie, Swoim, Przyjaciołom, Potomności\". Portyk wgłębny, na osi głównej sień, za nią dwukondygnacyjny, okrągły salon (Sala Rotundowa) wychodzący w fasadę ogrodową półowalnym ryzalitem ze spłaszczoną kopułą. Wyżej kartusz z datą 1791 i figury kobiece podtrzymujące kartusze z literami SL (Samuela Lipska) oraz herbem Objezierskich ? Świnką. Dach prosty, dziedziniec zamknięty po bokach dwoma oficynami z facjatkami od frontu. Pałac reprezentuje nowy typ rezydencji, jaka ukształtowała się w Polsce pod koniec XVIII w. Stał się prototypem dla polskiego wiejskiego budownictwa pałacowego (tzw. styl polski) .Bogata elewacja (dekoracja sztukatorskie, malarskie oraz rzeźby) jest unikalna w całej Polsce. Dekoracja zewnętrzna oraz wystrój wnętrz powstały około 1800 r. Równie bogatą dekoracją malarską oraz sztukatorską ozdobiono wnętrza rezydencji. Malowidła reprezentują typ malarstwa iluzjonistycznego, naśladującego podziały architektoniczne i sztukaterie. W salonach przedstawiono pejzaże włoskie oraz freski o motywach groteskowych. Autorem polichromii był Antoni Smuglewicz, ceniony współcześnie malarz fresków dekoracyjnych i dekoracji teatralnych.

Park

Park angielski z końca XVIII w. o pow. 8 ha. Park rozplanowany został nad rzeczką Niedźwiadą i stawem. Posiada bogaty drzewostan z pomnikowymi drzewami. W parku rośnie około 800 drzew i krzewów, wśród których występuje grab, klon, jesion, dąb, lipa, kasztanowiec, a także tulipanowiec, magnolia drzewiasta, kłęk kanadyjski, skrzydłoorzech kaukaski i cypryśnik groszkowy.

Inne

2 oficyny z 1790 r., nr rej.: 79/A z 15.06.1965

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Piękne foty z Lewkowa Krzysztof!
Marek Kujawarok i 8 miesięcy temu
Zgadzam się z Tadeuszem! :)
Lewków - zespól palacowo -parkowy po remoncie . luty 2022 . Pieknie odrestaurowany - wart odwiedzenia .. .dodaje zdjecia -luty 2022 ..