Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.973, 16.6604

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał GościnnyTadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka

Kruszewo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:pilski
Gmina:Ujście
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.:1521 z 31.05.1974
Park:nr rej.: A-423 z 12.03.1982

Historia

Pałac z 1880 roku Wallenbergów. - W 1926 roku należał do Władysława Rudnickiego. Przed I wojną światową pałac zakupiło Zgromadzenie Księży Misjonarzy Świętej Rodziny i urządziło w nim niższe seminarium duchowne. W czasie II wojny światowej w pałacu urządzono dom matki i dziecka, a w następstwie schronisko dla "zbombardowanych" Niemców. Po wojnie funkcjonował tu ośrodek zdrowia, następnie dom dziecka i szpital specjalistyczny chorób płuc. W 1995 r. posiadłość odzyskało Zgromadzenie Świętej Rodziny i ponownie zorganizowało tu niższe seminarium duchowne. Po kilku latach pałac wraz z przyległym doń parkiem krajobrazowym przeszedł w prywatne ręce.

Opis

Budynek eklektyczny, renesansowy, wysokie szczyty. Cylindryczna pięciokondygnacjowa wieża ze smukłym cebulastym hełmem.
Powierzchnia użytkowa 2000 m2.

Park

Rok założenia parku ok. 1870. Równocześnie z budową powstały dwa stawy z dobrze zachowanymi mostkami. Park w stylu krajobrazowym charakterystycznym dla tego okresu z zachowanym układem głównym dróg i szpalerami drzew, stawów.
Główny trzon roślinności został zachowany, na którego drzewostan składały się: jesion, dąb, wiąz, klon, świerk, sosna, jodła, cis, krzewy pospolite: śnieguliczka, bzowina.
Na uwagę zasługują dwa szpalery: grabowy od strony zachodniej oraz mieszany: lipa, buk, grab od północy. W późniejszym okresie posadzono świerk srebrny, klon i w ostatnim okresie buk czerwony, cis. Najnowsze nasadzenia stanowi rząd topoli nad stawem oraz egzemplarze przy zachodniej trasie. Pas od strony zachodniej oraz przy szpalerze od strony północnej stanowią drzewa owocowe ok. 65-letnie i starsze.
Należy przyjąć, że wiek większej części drzewostanu wynosi 125 ? 175 lat. Młodsze nasadzenia można zaobserwować w regionie budynku mieszkalnego oraz nad stawem: topoli i czerwonego buka. Powierzchnia parku 50.000 m2.

Inne

Budynek mieszkalny wielorodzinny, usytuowany jest w centralnej części parku; budynek wolnostojący, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z dachem płaskim, pokrytym papą bitumiczną, rok budowy ok. 1880. Powierzchnia użytkowa 707,80 m2.

Budynek administracyjny ? folwark, rok budowy ok. 1880, usytuowany jest w płn?zach części parku; budynek wolnostojący, nie podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z drewnianą więźbą dachową pokrytą w części biurowej dachówką, a w pozostałej łupkiem. Powierzchnia użytkowa 1260 m2.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.