Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)
zdjęcie Wojciech Hutny 2009
Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)Miniatura Kamieniec - Pałac (nr 47)

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.455, 16.5409

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiKatarzyna HutnaBogdan AdlerGREGORIUS ...

Kamieniec - Pałac (nr 47)

Kamnitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Kłodzko (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1417/WŁ z 30.11.1994

Stan obecny

Przeszedł gruntowny remont. Otwarcie obiektu połowa 2015 r.
Najnowsze informacje o obiekcie możne śledzić na fanpagu pałacu na Facebooku
https://www.facebook.com/pages/Pa%C5%82ac-Kamieniec/419058611494607?ref=hl

Historia

Pałac /nr47/ z przełomu XVIII i XIX w.
Pod koniec XVIII w. należał do rodu von Mutius. Wiadomo, że istniał tu folwark, jednak Zimmermann nie potwierdza istnienia pałacu lub dworu. Pałac, po raz pierwszy wymienia Knie, podając jednocześnie ówczesną właścicielkę majątku, którą jeszcze w r. 1855 była Konstancja Luiza Mobius, żona pastora. W 2 poł. XIX w. dobra pozostają w rękach baronowej Józefiny von Ohle und Adlerskron, od której zakupił je w 1881 r. baron Artur von Seherr-Thoss z domu Hochenfriedeberg. Do czasów II wojny światowej majątek pozostaje w posiadaniu tej rodziny (po Arturze, w latach 20-tych XX w. nastąpił Joachim von Seherr-Thoss).
Analiza rzutu budowli pozwala stwierdzić, że była ona budowana w dwóch a może w trzech etapach. Pierwotna budowla powstała prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w., miała regularny i symetryczny kształt z charakterystycznym dużym, kwadratowym salonem ogródkowym; odpowiadała dzisiejszemu skrzydłu południowemu. Obecny wygląd pałacu jest wynikiem przebudowy w 1883 r. (data w portalu), przeprowadzonej przez nowych właścicieli Seherr-Thossów. Dobudowano wtedy część północną, wraz z klatką schodową; funkcje fasady zaczęła pełnić elewacja wschodnia, w którą wstawiono portal z herbem. Najpóźniej powstałą częścią pałacu wydaje się być niewielka przybudówka północno-zachodnia.
Po II wojnie światowej majątek wraz z pałacem przeszedł na własność skarbu państwa polskiego i użytkowany był przez PGR.

Opis

Pałac usytuowany jest na terenie dawnego folwarku, który znajduje się na południowo-zachodnim końcu wsi Kamieniec. Prowadzi do niego utwardzona droga wiejska. Budowla zajmuje południową część zespołu folwarcznego; za nią rozciąga się niewielki park a dalej pola uprawne. Przez tę drogę pałac sąsiaduje z dawną oficyną mieszkalną i zrujnowanym budynkiem gospodarczym. Inny budynek gospodarczy stanowi sąsiedztwo dla elewacji zachodniej. Przed elewacją znajduje się niewielki placyk, na którym krzyżują się utwardzone drogi, biegnące w kierunku wsi.
Pałac posiada 3 kondygnacje. Budowla złożona na rzucie litery L, wzbogaconym przez przybudówki i ryzalit. Analiza rzutu pozwala wyodrębnić przynajmniej 2 etapy budowy. Pierwotny pałac prezentował rzut wydłużonego prostokąta o osi podłużnej; regularny i symetryczny rzut urozmaicał obszerny prostokątny ryzalit środkowy, mieszczący duży kwadratowy salon. W późniejszym etapie dobudowano 1,5-traktowe skrzydło wschodnie, do którego przeniesiono główną sień i reprezentacyjne wejście; w narożu, między korpusem i skrzydłem wzniesiono prostokątną klatkę schodową ze ściętym narożem, przyjmującą wewnątrz półkolisty kształt zamknięcia.
Dodatkowym elementem jest niewielka, prostokątna przybudówka umieszczona przy zachodniej elewacji skrzydła. Pałac o bryle zróżnicowanej i nieregularnej; w skrzydle wschodnim 3 kondygnacje, podpiwniczony, nakryty dachem trzyspadowym o ściętym wierzchołku, w skrzydle południowym - 2 kondygnacje z poddaszem, nakryty dachem mansardowym. Kubatura 3080 m3, powierzchnia pałacu 860 m2.

Park

Niewielki park z kilkoma zabytkowymi drzewami. W parku pozostałości po zburzonej kaplicy pałacowej.
Park został pieczołowicie odtworzony na podstawie archiwalnych zdjęć i dogłębnej analizy historycznej. Autorem projektu jest Łukasz Przybylak z Hortus Excelsior.


Inne

Bibliografia :
Zimmermann, Beytrage zur Beschreibung...1789, Bd.9
J.G. Knie, Alph.-stat.-top.Uebersicht..., 1845
W.Wedekind, Geschichte der Graftschaft Glatz., Neurode 1855 s.676
Handbuch des Grundbesitzes in Deutsch. Reiche.1880;

tekst - Kasia 2009

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...7 miesięcy temu
Palac...jak widac juz na wczesniejszych zdjeciach...zostal w calosci odrestaurowany. Dane nam bylo jesienia tego roku zwiedzic wnetrza jak i zadegustowac wspanialego menu w bardzo nastrojowej restauracji palacowej usytuowanej w dawnym pomieszczeniu gospodarczym ( stajni), ktora rowniez widnieje jeszcze w stanie surowym na jednym z wczesniejszych zdjec. Moze warto zmienic zdjecie glowne na aktualne, bo budynek dzis zupelnie juz nie przypomina widniejacej na fotografii ruiny :)...