Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Konarzewo
zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2010
Miniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura KonarzewoMiniatura Konarzewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

robert rydwelskiKarol Barsolis Turysta Kulturowy

Konarzewo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Dopiewo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XVIII w.
Obiekt:pałac, 1697, nr rej.: 2401/A z 17.04.1952
Park:nr rej.: 73/80/56 z 9.06.1956

Stan obecny

Zespół pałacowo-parkowy w Konarzewie w rekach Czartoryskich - jest remontowany przez Niemczyckiego

Historia

Pałac zbudowany w latach 1689-1699 dla Andrzeja Radomickiego. W XV w. Konarzewo należało do Marcina Ponieckiego. Następnie do Ambrożego Pampowskiego, Konarzewskich, Ostaszewskich, Ossowskich i od 1644 roku do Radomickich. W 1808 roku majątek przeszedł na własność Franciszka Ksawerego Działyńskiego z Kórnika. Następnie drogą dziedziczenia - do Czartoryskich. W 1939 roku właścicielem był książę Roman Czartoryski.

Opis

Budynek barokowy, piętrowy o spokojnej fasadzie głównej, o bardzo interesującej fasadzie ogrodowej, zdominowanej przez dwupiętrowy ryzalit. Przekryty dachem czterospadowym. Dość dobrze zachowana sklepiona sień na przestrzał całego budynku znajdująca się na osi i analogiczne pomieszczenia na piętrze. Wnętrze częściowo przekształcone w czasach komunistycznych. Zachowane malowidła i sztukaterie z przełomu XVII i XVIII w. Sztukaterie wykonali Wojciech Bianko i Franciszek Signo z Leszna.

Park

Park z XVII w.

Inne

Oficyna późnobarokowa z 2 poł. XVIII w., nr rej.: 156/A z 16.07.1968

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 12 miesięcy temu
Zespół pałacowo-parkowy w Konarzewie znajduje się znow rekach Czartoryskich , a remontem zajmuje sie slynny miliarder Niemczycki. Wyremontowany palac ma byc prezentem slubnym (corki ) Czartoryskiej i (syna ) Niemczyckiego . :Palac od 5 lar jest w remoncie . dodaje wczorajsze zdjecia... Konarzewo - Wielkopolska -niedaleko Poznania
Konarzewo - W Konarzewie w nocy 11 lipca 2023 doszło do pożaru pałacu.
Dach barokowego pałacu doszczętne spłonął,Część więźby dachowej wraz z lukarnią zapadła się do wnętrza budynku Pałac od lat byl w remoncie , i bylo juz niedaleko do zakończenia , miał być wkrótce otwarty i oddany właścicielom .
woda przeciekła przez pierwsze piętro, az do parteru, przelała się schodami, zalała cenne zabytkowe polichromie z końca XVII .
To wielka -bezcenna strata historyczno-kulturowe .