Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1834, 17.1258

Jeziory Wielkie

Województwo:wielkopolskie
Powiat:średzki (wielkopolski)
Gmina:Zaniemyśl
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski
Obiekt:dwór, nr rej.: 2540/A z 29.06.1960
Park:nr rej.: 1767/A z 31.05.1977

Historia

Dwór z ok. poł. XVII w. Jedna z najstarszych siedzib ziemiańskich w Wielkopolsce. W 1939 roku należała do Elżbiety von Jouanne.

Opis

Budynek wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony z mieszkalnym poddaszem, oszkarpowany na narożach. Pośrodku elewacji frontowej wydatny piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem, na parterze z trzema arkadami zamkniętymi półkoliście Jest to swego rodzaju ganek, sklepiony baniasto i kryjące główne wejście do środka. Układ pomieszczeń jednotraktowy z sienią na osi o sklepieniu kolebkowym i z dwiema izbami po bokach sklepionych beczkowo z lunetami. Sklepione są również izby poddasza, jedna z nich ma sklepienie zwierciadlane z lunetami, a druga sklepienie klasztorne. Budynek przekrywa łamany dach ceramiczny, a ryzalit i wystawkę z tyłu - dach dwuspadowy.

Park

Park z k. XVIII w.

Inne

Opodal starego dworu znajduje się nowy dwór z 1978 roku, w stylu dworkowym, projektu Andrzeja Grzybowskiego, aktora z wykształcenia, który architekturą zajmuje się dla przyjemności. Budynek wybudował miejscowy PGR dla Edwarda Sumińskiego, wybitnego lekarza weterynarii. Parterowy nakryty wysokim dachem łamanym, ganek kolumnowy, nad którym znajduje się trzyosiowa wystawka zwieńczona trójkątnym szczytem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.