Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Grabówno
2018, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura Grabówno

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Grabówno
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka

Grabówno

Grabau

Województwo:wielkopolskie
Powiat:pilski
Gmina:Miasteczko Krajeńskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 270/Wlkp/A z 16.01.2006
Park:nr rej.: 270/Wlkp/A z 19.08.1977

Stan obecny

Własność Lasów Państwowych, na sprzedaż.

Historia

Pałac z końca XIX w.
Pierwsze wzmianki o Grabównie pochodzą z pocz. XVI w. W 1512 r. Grabówno należało do parafii w Brzostowie. W 1766 r. mieszkało tu 300 katolików i 138 ewangelików. W 1857 r. powstała pierwsza niemiecka szkoła. W 1873 r. wybudowany został kościół ewangelicki, który po wojnie przejęli katolicy. Około 1870 r. majątek należał do rodziny Goltzów, którzy ponoć wygrali go w karty. W okresie XIX w. wieś nosiła także nazwę Grabowo, zaś majątek stanowił dobra rycerskie - Rittergut. W 1872 r. właścicielem został Chlodwig Karl Victor, Hohenlohe-Schillingsfürst, książę Raciborza i Corvey, cesarski ambasador w Paryżu. Pod koniec XIX w. książę wybudował obecny pałac. Wprawdzie nigdy w nim nie zamieszkał, ale często podejmował gości przybywających na polowania. W 1894 r. objął stanowisko kanclerza Rzeszy. W czasie sprawowania urzędu nie był zbyt aktywnym politykiem, rzadko zabierał głos w parlamencie, a większą część pracy wykonywali jego ministrowie. 17 października 1900 r. Hohenlohe zrezygnował ze stanowiska. Zmarł 6 lipca 1901 r. w Ragaz, w kantonie St. Gallen w Szwajcarii. W sąsiadującym z pałacem dworku mieszkał zarządca majątku. W okresie międzywojennym w pałacu znajdowała się siedziba Nadleśnictwa. Okolica słynęła z obfitych w zwierzynę łowną i pięknych lasów. W dworku zaś mieszkała rodzina Nieizmanów. Najbogatszym mieszkańcem wsi był Stefan Wełnicki, który zamieszkał w niej w 1909 r. i wybudował dom w centrum, dzisiaj mieszka w nim jego córka Wanda Szafranek. W Grabównie mieszkał również bohater narodowy, Michał Drzymała. Zmarł w 1937 r., został pochowany w Miasteczku Krajeńskim.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Litografia ze zbiorów Alexandra Dunckera, 1860 r.

Opis

Pałac eklektyczny. Budynek piętrowy, z mezaninem, wzniesiony na planie prostokąta, z parterowymi częściami bocznymi. W osi środkowej znajduje się dwukondygnacyjna wnęka.

Park

Park z końca XIX w. o pow. około 2 ha. Rośnie tu cenny starodrzew wśród którego dominują kasztanowce, dęby szypułkowe, jesiony i lipy.

Inne

Młyn z XIX w.
Dworek tzw.\\\\\\\"stary\\\\\\\", dawna rządcówka

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa9 lat i 6 miesięcy temu
Na zdjęciu archiwalnym oczywiście książę Hohenlohe-Schillingsfürst.