Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Barcinek

Berthelsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Stara Kamienica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVI, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: A/751/661/J z 7.10.1980
Park:nr rej.: A/752/708/J z 10.11.1981

Stan obecny

Ruiny pałacu znajdują się na terenie dawnego folwarku, na południowym brzegu rzeki Kamienicy w zachodniej części wsi przy drodze do Starej Kamienicy. W chwili obecnej zachowała się wieża zwieńczona zdezelowanym hełmem, ściany nośne oraz pomieszczenia parteru i piwnic.

Historia

Pałac w Barcinku zbudował w roku 1772 hrabia von Rothkirch na miejscu wcześniejszego założenia z XVI wieku. Mówi o tym zachowana w murze okalającym założenie kamienna arkada bramy z datą 1565 roku. W trakcie przebudowy około 1890 roku, dobudowano od strony północnej wieżę. Zmieniono wtedy również wystrój wnętrz powyżej parteru, oraz elewację na modny w tym okresie eklektyzm.
Do roku 1945 była własnością rodziny von Wartenberg i ich spadkobierców : Kathrin Schwarz von Warburg wraz z Margarethe Elzel. Po wojnie pałac miał stanowić letnią rezydencję Prezydenta Rzeczpospolitej, lecz ostatecznie został przekazany miejscowemu PGR-owi.

Opis

Budowla została założona na planie prostokąta, wysokość sięgała trzech kondygnacji.

Park

Park.

Inne

Bramka w ogrodzeniu, nr rej.: A/751/661/J z 7.10.1980
Zdjęcie archiwalne ze strony : fotopolska.eu dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa2 lata i 11 miesięcy temu
Pałac do końca lat 60. był ośrodkiem wypoczynkowym, PGR dostał obiekt jakieś dwie dekady po śmierci Bieruta. Z opisu wielu osób (na kilku stronach i w przewodnikach) wynika, jakby PGR miał już pałac w latach 50. (SW, komentarz z FB).
GREGORIUS ...8 miesięcy temu
W palacu Barcinek najlepiej zachowala sie wieza, ktora w sloncu pieknie sie prezentuje:). Sam budynek mial juz jednak mniej szczescia. Wnetrze od lat jest zawalone i jak dotad nikt nie usunal nawet gruzu...obiekt stoi od lat opuszczony i niszczeje.