Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Bronikowo
2016, zdjęcie Tomek Malik
Miniatura BronikowoMiniatura BronikowoMiniatura Bronikowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bronikowo
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTomek Malik

Bronikowo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:kościański
Gmina:Śmigiel
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1357/A z 30.04.1993

Stan obecny

Obiekt podlega pod UG. Śmigiel.

Historia

Pałac z końca XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1397 r., a kolejna z 1412 r., kiedy to Mikołaj Pradel, właściciel Bronikowa, sprzedał je Henrykowi de Opol, panu na Koszanowie i Śmiglu. Nowy właściciel Bronikowa przyjął nazwisko de Opol Bronikowski. To był znaczny rycerski ród i panował tu do przełomu XVI i XVII w., kiedy to wyrzekł się chrześcijaństwa na rzecz luteranizmu. Na pocz. XVII w. Zbyszewscy dostali Bronikowo z posagiem córki Macieja Bronikowskiego, Heleny. Wyszła za Dobrogosta Zbyszewskiego z Oborzysk. Kolejnym właścicielem majątku był ich syn Franciszek. XVIII w. przyniósł wiele nieszczęść. Najpierw wojna północna, potem dżuma w 1710 r. Zbyszewscy długo na Bronikowie nie byli. Franciszek po śmierci żony sprzedał majątek Jaraczewskim. Ten ród z kolei ponad sto lat później - w 1839 r. ręką Juliana Jaraczewskiego sprzedał włości Niemcom z Leszna - Foersterom. Za ich panowania wybudowano tu w poł. XIX w. obecny pałac, przebudowany ok. 1900 r. Zarządzali oni zarządzali majątkiem ponad wiek (do 1945 r.). Ostatnim jego właścicielem był Karl Foerster, w 1926 r. majątek liczył 674ha i miał własną gorzelnię.
Po wojnie majątek znacjonalizowano, pałac przechodził różne koleje losu, a obecnie mieści się tu szkoła.

Opis

Pałac późnoklasycystyczny. Budynek wybudowany na planie regularnego prostokąta, nakryty jest czterospadowym dachem, z ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym frontonem, poprzedzonym gankiem o czterech filarach dźwigających taras.pierwszego piętra.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. niegdyś o pow.6ha., obecnie około 4,5ha. Rośnie tu zabytkowy drzewostan, spośród którego na uwagę zasługują okazy pomnikowe: dwa dęby szypułkowe o obw. w pierśnicy 520cm, oraz jesion wyniosły o obw. 450cm.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX w.
Kaplica neogotycka z końca XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.