Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.0663, 17.3336

Boguszyn

Województwo:wielkopolskie
Powiat:średzki (wielkopolski)
Gmina:Nowe Miasto nad Wartą
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski
Obiekt:dwór, nr rej.: 2077/A z 18.02.1986
Park:nr rej.: 1999/A z 7.06.1985

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XIV w. Zwała się wówczas Bogusziino. Wieś przez długie lata wchodziła w skład dóbr nowomiejskich. Jednym z pierwszych znanych właścicieli wsi był Piotr Miłosławski, dziedzic z Nowego Miasta. Dalej dobra te należały m.in. do Słupskich; przez małżeństwo Doroty z Kasprem Daleszyńskim przeszło na tychże, i do Radomickich. W 1497 r. decyzją króla Jana Olbrachta wieś (albo jej część) została nadana Janowi Rozdrażewskiemu. Do rodziny Jaraczewskich należała aż do końca XVII w. W XVIII w. właścicielami byli Grabscy herbu Pomian, Jaraczewscy i Szczanieccy herbu Ossoria. W 1753 r. kupił ją Michał Szczaniecki i w rękach tej zasłużonej rodziny polskiej pozostała do 1878 r. Dwór wybudowano za rządów Ludwika Szczanieckiego (ur. w 1789 r.), pułkownika i adiutanta gen. Dąbrowskiego, uczestnika wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Ludwik ożeniony był z Konstancją Czarnecką herbu Prus (III). Kolejnym dziedzicem był jego brat - Ignacy Szczaniecki (1801-1864). Byli oni synami Józefa (1756-1815) i Jadwigi z Wyganowskich (1759-1864). Ignacy ożenił się z Filipiną hr. Mielżyńską herbu Nowina (1897-1857), z którą miał 6 synów i 2 córki. Dwóch najstarszych: Józef i Stanisław, w poł. XIX w. było aresztowanych ze względów politycznych. W 2. poł. XIX w. ekonomem majątku był Tadeusz de Morze, ozeniony z Jadwigą Kompf. Później wieś przeszła w ręce znanej, osiadłej w Wielkopolsce i bardzo zamożnej niemieckiej rodziny Jouanneów. W 1939 r. właścicielem Boguszyna byt Niemiec Maksymilian von Jouanne. Majątek w 1926 r. liczył 1250 hektarów i miał gorzelnię. W Boguszynie urodził się płk Ludwik Sczaniecki (1789-1854), adiutant gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, uczestnik kampanii napoleońskich, powstania listopadowego i Wiosny Ludów, wybitny patriota i działacz społeczny. Zmarł w Paryżu. Pochowany został w kościele w Brzostkowie.

Opis

Dwór neogotycki w stylu romantycznym. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, wybudowany w duchu mody na średniowiecze, skomponowany harmonijnie z kilku brył o różnych kształtach geometrycznych, częściowo parterowych, a częściowo piętrowych. Z niską wieżą i 8-bocznymi narożnikami zwieńczonymi krenelażem.

Park

Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w. Założony w 1820 r. przez Ludwika Szczanieckiego wg wzorów francuskich. Zachowany jest tu cenny starodrzew, zachował się też duży staw, sztuczny kopiec i pionowo ustawiony tajemniczy kamień. Zachowała się tu również neogotycka brama wjazdowa z XIX w. Z boku bramy (od strony stawu), widnieje napis: Poległym 1831. Pow. parku mogła wynosić nawet ok. 5 ha, jednakże całe jego połacie zostały wykarczowane, a pozostałe skupiska drzew nie przekraczają 1 ha.

Inne

Brama wjazdowa z 1905 r., nr rej.: 2086/A z 11.04.1986
Bud. folwarczne z 2 poł. XIX w.
3 czworaki z 2 poł. XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 5 miesięcy temu
ladna prezentacja Boguszyna siediby rodu Szczanieckich . bylem w Boguszynie miesiac temu - widzialem w jakim ( kiepskim ) stanie jest dwor .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 5 miesięcy temu
dlaczego nie dodano mioch lepszych i aktualnych zdjec z Boguszyna ?

Karol Barsolis Turysta Kulturowy
Janusz Bugajewski7 lat i miesiąc temu
Do obiektu można spokojnie wejść i głównym i bocznym wejściem.Byłem w Boguszynie przedwczoraj.Nic prawie się w nim nie robi.A szkoda!