Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Bagdad
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura BagdadMiniatura Bagdad

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka

Bagdad

Województwo:wielkopolskie
Powiat:pilski
Gmina:Wyrzysk
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A-325 z 13.01.1981

Stan obecny

Gospodarstwo produkcyjne, którego właścicielem jest Stadnina Koni Dobrzyniewo

Historia

Pałac z poł. XIX w.
W XIX w. majątek w Bagdadzie należał już do Chłapowskich. Dla nich to wybudowano tu w połowie wieku parterowy dwór. W końcu XIX w. dobudowano do niego neogotyckie skrzydło, w tym stylu dokonano też przebudowy dworu, upodobniając go do pałacu. W 1926 roku pałac i majątek należał do Mieczysława Chłapowskiego - późniejszego starosty powiatu wyrzyskiego i liczył 490 ha ziemi ornej. Prowadzono tu m.in. specjalizowaną hodowlę bydła holenderskiego. Mieczysław Chłapowski był niestrudzonym działaczem społecznym, popularyzatorem wiedzy rolniczej i politykiem. Był właścicielem majątku do 1939 r. Zmarł w 1947 r., a jego żona Emilia w 1974 r. Obije pochowani zostali w Gleśnie.
Bagdad leży na turystycznym szlaku rowerowym Eurorouth-R1, wiodącym z francuskiego Calais do rosyjskiego Kaliningradu.

Opis

Budynek wybudowany na planie wydłużonego prostokąta. Starsza bryła parterowa, z dwuspadowym dachem z lukarnami umieszczonymi symetrycznie, mieszkalnym poddaszem i wystawkami w obu elewacjach, które nadbudowano neogotyckimi sterczynami. Zachodni szczyt mieszkalny ze skromną dekoracją neogotycką. Do wschodniej elewacji starego dworu dostawiono późniejsze, piętrowe, neogotyckie skrzydło. W osi wejściowej elewacji południowej znajduje się portyk filarowy, podtrzymujący taras nad którym na kartuszu widnieje herb \\\\\\\\\\\\\\\"Dryja\\\\\\\\\\\\\\\" Chłapowskich. W elewacji północnej, od strony podwórza gospodarczego znajduje się ganek z balkonem, z neogotyckimi rozetami.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. o pow. około 2 ha. Zadbany, o przejrzystym układzie parkowych wnętrz. Rośnie tu starodrzew w wieku 100-150 lat, reprezentowany przez typowe parkowe gatunki drzew.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 10 lat i 3 miesiące temu
fajnie sobie zwiedzasz Marku .tylko pozazdroscic i pojechac tam .

Pozdrawiam Karol Barsolis
piotr kałecki7 lat i 4 miesiące temu
tak to prawda jest to wspaniały pałac i piękny park ,, mieszkam tu od 33 lat i jakoś mnie nie ciągnie do miasta ,zawsze będę tu wracał. lecz teraz ktoś pałac kupił ,i tak naprawdę nikt nie wie co będzie . czy ktoś może mi odpowiedzieć jesli kupił ktoś ten pałac czy musi zostawić herb i inne znaki jako zabytek.
Bogdan Adler7 lat i 4 miesiące temu
Elementami umowy podpisywanej przy zakupie takiego obiektu są zawsze - warunki stawiane przez Konserwatora Zabytków - zwykle wymagające zachowania stanu pierwotnego architektoniki , konstrukcji i wystroju obiektu ... Tak więc wszelkie balkony , kolumny , tralkowania , karnelaże , plafony , herby , płaskorzeźby a nawet zabytkowe freski musza być zachowane i fachowo odnowione ... Tyle teoria .......... W praktyce - jeśli kupujący jest działaczem ugrupowania posiadającego władzę - to wszystko jest możliwe .... :-)