Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Arcugowo
zdjęcie Marek Kujawa 2010
Miniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura ArcugowoMiniatura Arcugowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Arcugowo
1912, zdjęcie Czesław Baranowski

Arcugowo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:gnieźnieński
Gmina:Niechanowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1496/A z 3.12.1973

Stan obecny

Opuszczony. Obiekt czeka na nowego właściciela. Jednocześnie o odzyskanie dworu starają się dzieci ostatniej właścicielki Arcugowa Aleksandry Rzewuskiej-Becker.

Historia

Pałac z 1815 r.
Wieś wchodziła w skład dóbr arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Po konfiskacie majątku kościelnego przez władze pruskie, dobra arcugowskie nabyła rodzina von Tschammer. Od ok. 1785 r. majątek był własnością rodziny Rożnowskich herbu Nowina. Pałac zbudowany został w 1815 r. dla Michała Rożnowskiego. W 1848 r. Dezydery Rożnowski, ostatni właściciel Arcugowa z tego rodu, dobudował do pałacu południowe piętrowe skrzydło. W 1886 r. majątek przeszedł w ręce Rzewuskich herbu Krzywda. W 1910 r. Romuald Rzewuski nadbudował piętro głównej bryły, część północną, wieżę i pawilon ogrodu zimowego, przylegający z tylu do pałacu.

Opis

Pałac neogotycki, wzorowany na architekturze angielskiej. Jest to budynek dwukondygnacyjny z elementami neogotyckimi i romantycznymi, kryty dachem płaskim, zwieńczonym krenelażem. W narożniku płn.-wsch. znajduje się wieżyczka, natomiast od strony południowej neogotycka kaplica, dobudowana po 1910 r.

Park

Park krajobrazowy z pocz. XIX w. o pow. 4ha. Widoczne są fragmenty założenia regularnego, z alejami: grabową, olchową i kasztanową. Park był zadbany, dopóki użytkownikiem był Ośrodek Usług Turystyczno-Łowieckich w Czerniejewie, dzierżawiący obiekt od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 6 miesięcy temu
Neogotycki palac w Arcugowie w prywatnych rekach , remontowany