Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Linów
Zdjęcie A. Łuczyński 2008

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Linów

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:sandomierski
Gmina:Zawichost
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 303/A z 27.05.1986
Park:nr rej.: 601 z 12.12.1957

Historia

Dwór z XIX w.
W XIX w. położona nad Wisłą wieś należała do Cichowskich. Czynny był w niej młyn wodny oraz "fabryka znanych w kraju całym pługów wyrabianych według pomysłu" Romana Cichowskiego. Ostatnimi dziedzicami Linowa byli Rychlewscy. W dobrym stanie zachował się posiadający XIX-wieczną metrykę murowany dwór. Jeszcze kilka lat temu mieściła się w nim szkoła podstawowa. Potem trafił w prywatne ręce. Właściciel nie zagospodarował jednak ani budynku, ani otaczającego go parku, który coraz bardziej zarasta. Z podworskiego majątku w Linowie zachowały się także ruiny gorzelni, położone kilkaset metrów od dworu. W pozbawionych dachu murach widoczne są duże dziury. To pamiątki po kulach armatnich z ostatniej wojny, kiedy to wieś była ostrzeliwana zza Wisły przez wojska radzieckie. Na szczycie muru widnieje też napis "Linów" i częściowo zatarta data 1907.
(źródło: http://www.dwory.cal.pl/podstrony/linow.php?wojew=swietokrzyskie)

Opis

Dwór parterowy wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany. Nakryty dwuspadowym dachem z symetrycznymi, wyższymi, zryzalitowanymi skrzydłami.

Park

Pozostałości parku z XIX w. z zachowanym starodrzewem o pow. około 2 ha.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Radosław Sroczyński11 lat i 7 miesięcy temu
Zdjęcie zrobione przez pana A. Łuczyńskiego nie przedstawia zabytkowego dworu lecz starą szkołę. Dwór od szkoły dzieli dystans 160m w linii prostej.
Marek Kujawa11 lat i 7 miesięcy temu
Na moje skromne oko mylisz się kolego. Zdjęcie p. Łuczyńskiego oczywiście jest prawidłowe, a szkoły nie ma tutaj już od kilku lat. A poza tym budynki szkolne z XIX i XX w., niezależnie od regionu kraju w którym były budowane, posiadały inną architekturę.
Radosław Sroczyński11 lat i 6 miesięcy temu
Faktycznie - masz kolego rację. Zdjęcie przedstawia dwór, natomiast budynek, o którym myślałem to stara gorzelnia (tak jak w opisie). Jak widać dobrze jest czasem podyskutować :-).