Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Łękanów

Lanken

Województwo:dolnośląskie
Powiat:górowski
Gmina:Niechlów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: 1021/A z 16.07.1987

Stan obecny

Opuszczony. 18 kwietnia 2013 r. Agencja Nieruchomości Rolnych wyłoniła w przetargu nieograniczonym inwestora prywatnego, który zamierza zespół dworsko-parkowy zrewitalizować i urządzić w nim hotel. Dla zespołu prowadzona jest od maja 2013 r. strona internetowa www.palaclekanow.pl i profil na Facebooku www.facebook.com/PalacLekanow

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w., prawdopodobnie ok. 1860 r. Początki folwarku sięgają XVIII wieku, a najstarszym budynkiem jest spichlerz w zachodniej pierzei folwarku. Od 1880 r. właścicielem zespołu o łącznej powierzchni 779 hektarów był Alfred hr. Schlabrendorf.

Po II wojnie światowej zespół podzielony na dwa podwórza, a obecny zespół z dworem i folwarkiem zajmuje powierzchnię 6,28 hektara, wraz z parkiem (1,3 hektara) i ziemią uprawną (2,3 hektara). Dwór i folwark był użytkowany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne i uległ znaczącej degradacji.

Opis

Najcenniejszą historycznie częścią zespołu jest dwór stanowiący pierzeję południową folwarku. Klasycystyczny, na planie prostokąta, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem, o kubaturze ponad 3 tys. metrów sześciennych.

Pierzeją zachodnia to dwa budynki mieszkalne i spichlerz pomiędzy nimi. Pierzeję północną stanowiła murowana stodoła o pow. zabudowy ok. 700 m. kw., obecnie po pożarze. Pierzeję wschodnią stanowiła obora, obecnie w ruinie.

Teren folwarku jest częściowo brukowany.

Wszystkie budynki znajdują się w złym stanie technicznym i wymagają całościowego remontu.

Park

Park o charakterze krajobrazowym, zaniedbany.

Inne

We wsi zdewastowany cmentarz mieszkańców niemieckich.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.