Skatalogowanych zabytków: 11435
Zarejestruj się
Miniatura Widuchowa
2022, zdjęcie Andrzej Kwasik
Miniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura WiduchowaMiniatura Widuchowa

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Widuchowa
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej KwasikGREGORIUS ...Marek Kujawa

Widuchowa

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:buski
Gmina:Busko-Zdrój
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A-42/1-2 z 2.10.1956 i z 12.05.1965

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z 2. poł. XVII w.
Widuchowa to wieś położona 6 km na wschód od Buska-Zdrój. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1366 r., kiedy to Elżbieta, żona Stefana z Tęgoborza sprzedała część W. za 300 grzywien, dziedzicom Bogorii: Prokopowi i jego synom. W poł. XV w. było dwóch właścicieli: Jan "Naschian" h. Topór i Piotr Międzygórski h. Kopaszyna. Dziesięcinę z łanów kmiecych w wys. do 2 grzywien składano biskupowi krakowskiemu. Z kolei dwa folwarki rycerskie, karczma i zagrodnicy odprowadzali dziesięciny dla plebana w Janinie.
Wieś W. odnotowano jako "Widucha" w regestach poborowych pow. wiślickiego z 1508 r. Miała wówczas 13 osadników, 8 łanów, 1 ogrodnika, 3 komorników, 8 ubogich, 1 rzemieślnika i należała do Mnichowskich (z Mnichowic). W 1670 r. jako właściciela odnotowano Mikołaja Krupskiego, a na pocz. XVIII w. Konstantego Felicjana Szaniawskiego, biskupa krakowskiego. Biskup był założycielem seminarium w Kielcach, a w 1725 r. dał wieś W. jako uposażenie tegoż seminarium. Dochody miały pozwolić na utrzymanie 36 kleryków, nad którymi nadzór sprawowali tzw. Bartoszkowie z Węgrowa. Budynek dworu został przebudowany na przełomie XVIII i XIX w. W rękach kościoła wieś znajdowała się aż do 1864 r., dopiero wtedy została przejęta przez skarb państwa.
W 1827 r. we wsi znajdowało się 60 domów z 418 m-cami. Już w poł. XIX w. folwark specjalizował się w hodowli owiec i bydła opasowego, ponadto posiadał "wielką gorzelnię". W 1882 r. dobra wystawione na licytację nabył za 50,509 tys. srebrnych rubli książę Dawid Wachwachow (Wachwawidze), z Gruzji. W 1887 r. W. dzieliła się na wieś i folwark, leżała w pow. stopnickim, gminie Szaniec i parafii Jasina, "na prawo od szosy prowadzącej ze Stopnicy do Buska". Folwark posiadał 691 mórg ziemi plus duży staw, ok. 100 mórg. Autorzy "Słownika Geograficznego..." wymieniają też "starożytny dom mieszkalny z napisem Nicolaus Krupka in Majkowice et Widuchowo hacres aedifieavit A.D. 1670". Budynek ponownie został przebudowany i wyremontowany na przełomie XIX i XX w.
W 1930 r. wieś liczyła 784 mieszkańców, a zarządcą 90-hektarowej resztówki był Sawicz Plato. We wsi była także kuźnia S. Gronka, sklepy: A. Papiera i A. Sikory oraz szewc A. Kozieł. Po śmierci księcia w W. mieszkał jego syn, a dwór stał się centrum życia kulturalnego gruzińskich emigrantów. W 1937 r. wdowa, ks. Ksienia sprzedała dwór wraz z parkiem, Bolesławowi Machowskiemu - oficerowi WP. Po 2. wojnie światowej pozostałości dawnego folwarku stały się własnością prywatną.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Słownik Historyczno-Geograficzny P.A.N.;
Marek Jerzy Minakowski - Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego;
Księga Adresowa Polski, 1930;
Geoportal;
Mapster:
11802174 @ WIG - Mapa Szczegółowa Polski 1:25 000 [1929 - 1939]
- plik mapy: P47-S31-C_1936_LoC_G6520_s25_.P6.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór renesansowy, zbudowany z kamienia, na rzucie kwadratu, piętrowy i nakryty dachem czterospadowym. Budynek wzniesiony na niewielkiej pochyłości terenu, a w dolnej części ściany wzmocnione grubymi przyporami. Wejście w fasadzie osłonięte szerokim arkadowym podcieniem, podtrzymywanym przez rząd jońskich kolumn.

Park

Park w Widuchowej wraz ze stawami i ogrodem przykościelnym zajmował przed 1945 r. około 8,7 ha. Całą część zachodnią wykarczowano, a obecnie zachowały się fragmenty wokół dworu, w okolicach stawów i szpalery drzew na ich obrzeżach. Przy dworze zachowała się jedynie niewielka część południowa. Na północ od tej części jest największa działka ze stawami o pow. ok. 3 ha. Część zachodnia ozdobna miała ok. 2 ha - teraz są to działki mieszkańców i pole. Część wschodnia została w całości poszatkowana na małe działki pod zabudowę jednorodzinną.

Inne

Kościół późnobarokowy, 1791 r., par. p.w. Najświętszej Marii Panny

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.