Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Bełcz Wielki

Oderbeltsch

Województwo:dolnośląskie
Powiat:górowski
Gmina:Niechlów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, 2 poł. XIX-XX w., nr rej.: 1235/A z 9.11.1991

Stan obecny

Obecnie budowla stoi pusta i niezabezpieczona, ulega powolnej dewastacji. Do otwartego budynku każdy może wejść w wynieść wszystko co mu się spodoba.

Polecamy film : http://www.youtube.com/watch?v=RwF1n4W-BfQ

Historia

Pałac w Bełczu Wielkim został zbudowany około 1910 r. na miejscu starszego klasycystycznego założenia, prawdopodobnie dla Ludwika Durra, będącego właścicielem majątku od 1898 r.
Kolejni właściciele majątku to rodzina Gilka-Botzow, a ostatnimi właścicielami przed II wojną światową była rodzina Moeller. W czasach II wojny światowej należał już do państwa niemieckiego, prawdopodobnie było to związane z wysokimi kosztami utrzymania i zadłużeniem właścicieli. W tym czasie dobra zostały rozparcelowane przez Śląskie Towarzystwo Krajowe.
Po drugiej wojnie światowej obiekt służył oświacie. Na początku mieściła się tu szkoła rolnicza. W latach 70-tych ubiegłego wieku założono tutaj zakład wychowawczy, a następnie ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci upośledzonych umysłowo. Potem po raz kolejny zmieniono formę jego działalności tym razem na ośrodek wychowawczy dla dzieci z zaburzonym zachowaniem, który funkcjonował w pałacu do 1997 r.

Dnia 15 maja 2016 roku spłonął, prawdopodobnie wskutek podpalenia, dach pałacu.

Opis

Pałac barokowy, piętrowy, założony na planie prostokąta, nakryty dachem mansardowym z lukarnami i oknami powiekowymi. Na środku dachu wzniesiono niewielką wieżyczkę nakrytą barokowym, miedzianym hełmem.
W części frontowej znajduje się ryzalit poprzedzony potężnym balkonem wspartym na czterech kolumnach doryckich. Do wejścia prowadzi reprezentacyjny podjazd. W elewacji ogrodowej na poziomie parteru znajduje się taras ze schodami do parku, nakryty daszkiem wspartym na ośmiu kolumnach doryckich.

Park

Do pałacu przylega zaniedbany park ze stawem.

tekst: tymek słowikowski 2010

Inne

Gorzelnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zdzisław Wasiołka8 lat i miesiąc temu
Dzisiaj rano doszczętnie spłonął dach tego pałacu. Policja nie wyklucza podpalenia.
Zdzisław Wasiołka7 lat i 9 miesięcy temu
Cztery miesiące po pożarze a obiekt wygląda jak dzień po. Zero zabezpieczeń, jak mówią okoliczni mieszkańcy właściciel w ogóle się nim nie interesuje. Budynek rozkradany z tego co jeszcze pozostało.
Bogdan Adler7 lat i 4 miesiące temu
Po 10 mies. od pożaru . Pałac niezabezpieczony , dewastowany . Ubywa boazerii i zachowanych elementów drewnianych ..
GREGORIUS ...2 miesiące temu
https://www.onet.pl/turystyka/szaryburekpl/widac-juz-pierwsze-efekty-sprzatania-palacu-w-belczu-wielkim-w-zeszla-sobote-odbylo/3fjpqwg,30bc1058