Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się

Ostrowiec Świętokrzyski - Pałac Wielopolskiego

Pałacyk Mikusińskiego ; Hotel Pałac Tarnowskich

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:ostrowiecki
Gmina:Ostrowiec Świętokrzyski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacyku myśliwskiego Wielopolskich, 1898--1903 R,, nr rej.: A-1194/1-3 z 21.08.1997

Stan obecny

Pałacyk położony jest na wzgórzu przy ul. Kuźnia 54, w zachodniej części miasta. Zbudowany został pod koniec XIX wieku przez hrabiego Zygmunta Wielopolskiego, mającego rezydencję w sąsiednich Częstocicach. Kuźnia była wówczas samodzielną osadą, w granice Ostrowca została włączona dopiero w 1924 r. Jej nazwa pochodzi od kuźnicy, która funkcjonowała tu już nad stanowiącą odnogę rzeki Kamiennej Młynówką w latach 20. XVIII wieku. Na początku następnego stulecia Jerzy Dobrzański, ówczesny właściciel dóbr ostrowieckich, zbudował tu zakład hutniczy z wielkim piecem i fryszerkami. Funkcjonował do lat 70. XIX wieku. Po pożarze w 2000 roku zniszczony obiekt został sprzedany i odbudowany przez nowych właścicieli - Irenę i Krzysztofa Tarnowskich. Oficjalnie nazywa się teraz Hotel Pałac Tarnowskich (JB 2024)

Historia

Pałac z budowany został pod koniec XIX wieku przez hrabiego Zygmunta Wielopolskiego, mającego rezydencję w sąsiednich Częstocicach. Kuźnia była wówczas samodzielną osadą, w granice Ostrowca została włączona dopiero w 1924 r. Jej nazwa pochodzi od kuźnicy, która funkcjonowała tu już nad stanowiącą odnogę rzeki Kamiennej Młynówką w latach 20. XVIII wieku. Na początku następnego stulecia Jerzy Dobrzański, ówczesny właściciel dóbr ostrowieckich, zbudował tu zakład hutniczy z wielkim piecem i fryszerkami. Funkcjonował do lat 70. XIX wieku.
W 1880 roku dobra ostrowieckie kupił warszawski bankier Władysław Laski i przeznaczył je na posag dla córki Marii, która pięć lat później wyszła za Zygmunta Wielopolskiego. Hrabia do zbudowanego w Kuźni pałacyku przeniósł z Częstocic administrację rozległych lasów. Tu także rozpoczynały się i kończyły polowania z udziałem licznych gości. Przy pałacyku urządzony też został park.
W 1929 roku nabył nieruchomość Józef Mikusiński, nadleśniczy lasów ostrowieckich, pełnomocnik Wielopolskich - zapłacił za niego oraz zabudowania gospodarcze i ponad 2-hektarową działkę 70 tysięcy ówczesnych złotych. Od tego czasu nazywany był pałacykiem Mikusińskiego. Myśliwi nadal się tam spotykali przed wyruszeniem na polowania i na uroczystościach przy kapliczce św. Huberta.
W czasie okupacji w pałacyku mieścił się klub i kasyno dla oficerów niemieckich. Po wojnie spadkobiercy Józefa Mikusińskiego sprzedali budynek wraz z otaczającym terenem władzom miasta. Pałacyk przez około 20 lat był siedzibą szpitala zakaźnego, a przez następne ponad 20 lat służył oświacie. Po wyprowadzeniu się ostatniej szkoły miało go przejąć Muzeum Historyczno-Archeologiczne, mające siedzibę w pałacu Wielopolskich w Częstocicach.
Pożar w 2000 roku ostatecznie zniweczył te plany. Zniszczony obiekt został sprzedany i odbudowany przez nowych właścicieli - Irenę i Krzysztofa Tarnowskich. Oficjalnie nazywa się teraz Hotel Pałac Tarnowskich.(JB 2024)


Opis

Budynek wolnostojący, położony w otoczeniu parkowym frontem zwrócony ku ulicy, murowany z cegły, otynkowany. Plan w kształcie prostokąta z ryzalitami od płd. i północy, trójtraktowy, sześciopasmowy, 2 klatki schodowe umieszczone na osi wschód-zach. Główne wejście od południa, od północy taras z reprezentacyjnymi schodami 2-kierunkowymi, 3-biegowymi.
Parterowy, dach dwuspadowy z ryzalitem wejściowym i 2-kondygnacyjną dostawką od wschodu. Od północy dach podniesiony tworzy poddasze użytkowe. (JB2024)

Park

Park.

Inne

Źródła:
Janusz Kędracki – „Odkrywamy Świętokrzyskie - dawny pałacyk myśliwski Wielopolskich w Ostrowcu Świętokrzyskim”
Krystyna Rosowska – Karta zabytku

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jarosław Bochyński5 miesięcy temu
Poszły właśnie aktualne fotki, uzupełnienie opisu z propozycją usunięcia pseudoreklamy hotelu