Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Grabki Duże
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Grabki DużeMiniatura Grabki DużeMiniatura Grabki DużeMiniatura Grabki DużeMiniatura Grabki DużeMiniatura Grabki DużeMiniatura Grabki DużeMiniatura Grabki DużeMiniatura Grabki Duże

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerTomek MalikZbigniew Kałwa

Grabki Duże

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:staszowski
Gmina:Szydłów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XVIII w., nr rej.: 5 z 13.07.1946 oraz 105 z 19.02.1966

Historia

Pałac zbudowany ok. poł. XVIII w. (1730-1750 lub 1742-1750) wg projektu Franciszka Placidiego dla Stanisława Rupniewskiego. W 1831 roku pałac uległ pożarowi, odbudowany. Ucierpiał w czasie wojny, ale tylko baszty. Odbudowany ok. 1950 roku.

informacja z portalu: Polska Niezwykła .pl -
Stanisław Rupniewski - późniejszy właściciel pałacu,podczas bitwy pod Wiedniem w 1683 r. miał dostać się do tureckiej niewoli. W czasie 20-letniej niewoli szczególnie zachwyciły go haremy, bowiem kasztelan bardzo był czuły na wdzięki niewieście. Wykupiony z niewoli przez wuja w 1709 r., powrócił do swoich dóbr koło Szydłowa.
Tu, w Grabkach Dużych wzniósł rokokowy pałac o formie niespotykanej w Polsce. Od centralnie umieszczonej sali odchodzą cztery krótkie, symetryczne skrzydła, a na piętrze znajdują się maleńkie pokoiki, z których każdy połączony był osobnymi schodami z główną salą. Prawdopodobnie takie rozplanowanie pałacu związane było z umieszczeniem w nim haremu. Jak wieść niesie, w wieku 60 lat pan Stanisław poznał pannę z Szydłowa, dla której całkiem stracił głowę. Wobec braku zgody opiekuna panny na małżeństwo, kasztelan porwał ją do Grabek. Rozpędzony powóz roztrzaskał się o drzewo w alei prowadzącej do pałacu, a niefortunny adorator zginął na miejscu. Tyle podania i legendy.

Opis

Budynek późnobarokowy, wzniesiony na rzucie krzyża greckiego, z centralną dwukondygnacjową, ośmioboczną wieżą. Całość otoczona murem z basztami, a w obrębie murów po stronie wschodniej i zachodniej pałacu znajdują się dwa niewielkie wolno stojące pawilony. Legenda podaje, że pałac służył niegdyś jako harem, gdyż fundator przez dłuższy czas przebywał w Turcji.

Inne

Pawilony, zachodni i wschodni z 1742 roku, wg projektu Placidiego, zniszczone w 1944 roku, potem odbudowane w latach 1953-1980.
Ruiny baszty zachodniej z poł. XVIII w.
Pozostałości baszty wschodniej z poł. XVIII w.
Oficyna murowana z 1812 r.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.