Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Chroberz
2012, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura Chroberz

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Chroberz
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał Jakobielski. .Andrzej KwasikGREGORIUS ...

Chroberz

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:pińczowski
Gmina:Złota
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 365 z 21.06.1967
Obiekt:pałac, nr rej.: 768 z 29.01.1958
Park:nr rej.: 684 z 19.12.1957

Stan obecny

Obiekt dostępny - Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1857-1860 wg projektu Henryka Marconiego, na miejscu wcześniejszego. Przebudowany po 1889 roku, wyremontowany w 1987 roku. - W latach II wojny światowej pałac uległ znacznej dewastacji, przepadła też znaczna część zbiorów margrabiego Wielopolskiego. Potem w pałacu była szkoła, liceum a obecnie siedziba Technikum Hodowlanego.

Opis

Budynek neorenesansowy, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, z ryzalitami po bokach i na osi fasady, dwukondygnacjowy. Ryzalit środkowy zwieńczony rzeźbami figuralnymi, w portalu od frontu herby Stary Koń (Wielopolskich) i Pilawa (Potockich), na piętrze na balkonie widnieją herby Myszkowskich. Wnętrza pałacu o bogatym detalu architektonicznym były dekorowane głównie sztukateriami i malowidłami o charakterze późnoklasycystycznym. We wschodnim skrzydle mieściła się okrągła kaplica.

Park

Park z poł. XIX w. zaprojektowany przez Marconiego.

Inne

Dwie oficyny z 2. poł. XIX w., dom dla administracji, dom szwajcara i stróżówka z 3. ćwierci XIX w. Obora, chlew, stodoła i magazyn z 1881 roku. Kuźnia częściowo rozebrana. Gorzelnia z końca XIX w. Kaplica zaprojektowana przez Marconiego w 3. ćwierci XIX w. Pozostałości bramy i mostu z 3. ćwierci XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Hrabina R.rok i miesiąc temu
Pałac Wielkopolskich jest dostępny dla zwiedzających, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z obecnym zarządcą obiektu.
Nam z Hrabią niestety nie było dane zajrzeć do wnętrz pałacowych, gdzie kryją się dawna sala balowa, myśliwska, jadalnia i biblioteka. Z oryginalnego pałacowego wyposażenia zachowało się dawne biurko margrabiego Aleksandra Wielkopolskiego i oryginalna szafa biblioteczna. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że w tych wnętrzach kręcona była scena balowa do filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.