Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Chroberz
2012, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura ChroberzMiniatura Chroberz

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.4236, 20.552

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał Jakobielski. .Andrzej Kwasik

Chroberz

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:pińczowski
Gmina:Złota
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 365 z 21.06.1967
Obiekt:pałac, nr rej.: 768 z 29.01.1958
Park:nr rej.: 684 z 19.12.1957

Stan obecny

Obiekt dostępny - Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1857-1860 wg projektu Henryka Marconiego, na miejscu wcześniejszego. Przebudowany po 1889 roku, wyremontowany w 1987 roku. - W latach II wojny światowej pałac uległ znacznej dewastacji, przepadła też znaczna część zbiorów margrabiego Wielopolskiego. Potem w pałacu była szkoła, liceum a obecnie siedziba Technikum Hodowlanego.

Opis

Budynek neorenesansowy, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, z ryzalitami po bokach i na osi fasady, dwukondygnacjowy. Ryzalit środkowy zwieńczony rzeźbami figuralnymi, w portalu od frontu herby Stary Koń (Wielopolskich) i Pilawa (Potockich), na piętrze na balkonie widnieją herby Myszkowskich. Wnętrza pałacu o bogatym detalu architektonicznym były dekorowane głównie sztukateriami i malowidłami o charakterze późnoklasycystycznym. We wschodnim skrzydle mieściła się okrągła kaplica.

Park

Park z poł. XIX w. zaprojektowany przez Marconiego.

Inne

Dwie oficyny z 2. poł. XIX w., dom dla administracji, dom szwajcara i stróżówka z 3. ćwierci XIX w. Obora, chlew, stodoła i magazyn z 1881 roku. Kuźnia częściowo rozebrana. Gorzelnia z końca XIX w. Kaplica zaprojektowana przez Marconiego w 3. ćwierci XIX w. Pozostałości bramy i mostu z 3. ćwierci XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.