Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Bodzentyn
Zdjęcie A. Łuczyński 2008
Miniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura BodzentynMiniatura Bodzentyn

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9423, 20.9517

Bodzentyn

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:kielecki
Gmina:Bodzentyn
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruina zamku z dziedzińcem, nr rej.: A.217/1-4 z 15.02.1967 i z 17.02.1957

Stan obecny

Obecnie zamek zachowany w formie trwałej ruiny składającej się z trzech części.

Historia

Ruiny zamku biskupów krakowskich wznoszą się malowniczo na cyplu rzeki, na skraju miasta. Zamek został częściowo rozpoznany w wyniku badań architektoniczno archeologicznych prowadzonych w latach 60 tych XX wieku. Rodowód zamku znamy z przekazów Jana Długosza. Według niego zamek został wniesiony w formie obronnej rezydencji w II połowie XIV wieku staraniem biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska. Zamek pełnił również funkcję ośrodka administracyjnego dóbr biskupich.
Z roku 1420 pochodzi następny dokument pisany potwierdzający istnienie zamku. Wymienia się w nim cieślę prowadzącego prace budowlane przy tutejszej wieży. W wiekach późniejszych zamek przechodził liczne przebudowy oraz modernizacje przeprowadzane z inicjatywy kolejnych biskupów krakowskich nim władających: Fryderyka Jagiellończyka, Jana Konarskiego, Piotra Tomickiego, Jana Małachowskiego. Zamek pełnił pierwotne funkcje rezydencjonalne do II połowy XVIII wieku.
W roku 1797 został przejęty przez władze austriackie, które przeznaczyły go na spichlerz oraz szpital wojskowy. Po opuszczeniu zamku w roku 1815 ten zaczął popadać w ruinę. Najstarsze rozpoznane relikty pochodzą z XV wieku. Założenie składało się wtedy z muru obwodowego oraz z budynku pałacowego zlokalizowanego przy północnej kurtynie. Na przełom XV i XVI wieku przypada budowa trójkondygnacyjnego skrzydła mieszkalnego z wieżą zlokalizowanego przy wschodnim odcinku muru obwodowego. WXVII wieku nastąpiła przebudowa zamku nadająca mu formę manierystyczno barokowej rezydencji pałacowej. W tym czasie zbudowano południowe skrzydło mieszkalne wyposażone w sień oraz w bramę. Dziedziniec zdobiony kolumnami oraz pilastrami został połączony z przedzamczem wjazdem przez most na filarach oraz bramą wykonaną z różowego piaskowca.
Z Bodzentyna pochodzili biskupi krakowscy Franciszek Krasiński i Jakub Zadzik oraz malarz Józef Szermetowski (1833-1876).
Najnowsze zdjęcie: Monika Kapela.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.