Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Katowice - Dąbrówka Mała
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Katowice - Dąbrówka MałaMiniatura Katowice - Dąbrówka MałaMiniatura Katowice - Dąbrówka MałaMiniatura Katowice - Dąbrówka MałaMiniatura Katowice - Dąbrówka MałaMiniatura Katowice - Dąbrówka MałaMiniatura Katowice - Dąbrówka MałaMiniatura Katowice - Dąbrówka MałaMiniatura Katowice - Dąbrówka MałaMiniatura Katowice - Dąbrówka Mała

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Katowice - Dąbrówka Mała

Kattowitz - Eichenau

Województwo:śląskie
Powiat i gmina:Katowice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/1562/94 z 30.12.1994

Historia

Dwór /ul. Żyzna 1-2/ z 2 poł. XIX w.

Brak informacji źródłowych uniemożliwia zrekonstruowanie najdawniejszych dziejów Dąbrówki Małej. Początki osadnictwa na jej terenie sięgają najprawdopodobniej połowy XV w. Obszar ten należał do księstwa siewierskiego, sprzedanego w 1443 r. przez Wacława I, księcia cieszyńskiego biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. W dokumencie z 1576 r. Dąbrówka Mała występuje jako ziemia niezamieszkała znajdująca się w granicach wsi Milowice. Kolejna wzmianka o Dąbrówce informuje o istnieniu w niej folwarku należącego do opactwa św. Jakuba we Wrocławiu. Z nielicznych wiadomości na temat właścicieli warto odnotować fakt zakupu wioski w 1667 r. przez Jakuba z Czarnocina Czarnkowski, podczaszego dobrzyńskiego. W 1824 r. ma miejsce kolejna znana zmiana właściciela, Dąbrówkę z rąk Kamieńskich wykupuje rodzina Mieroszewskich. Następnie dobra Mieroszewkich należały do rodu von Thiele-Winckler.

Dwór w Dąbrówce Małej został wzniesiony w drugiej połowie XIX w. Ten niezwykle skromny budynek nie był rezydencją Winklerów, lecz siedzibą zarządcy ich majątku. Znacznie bardziej efektowne od niego są dawne zabudowania gospodarcze.

Budynek dworu pozbawiony cech stylowych. Murowany z cegły, potynkowany. Wzniesiony na wysokich piwnicach, na planie prostokąta, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym. Fasada pięcioosiowa z centralnie umieszczonym wejściem.

Budynki gospodarcze murowane z kamienia, częściowo zagospodarowane, mieści się w nich między innymi sklep firmy "Arrow" Sp. z o.o. autoryzowanego dealera motocykli Harley-Davidson. Zabudowania podworskie otaczają resztki parku z dwoma alejami kasztanowców. Zespół dworski jest wpisany do rejestru zabytków: nr rejestru: A/1562/94 z 30.12.1994 r.

Adres: Katowice Dąbrówka Mała, ul. Żyzna 1-2.

Zrodlo: Palace Slaska

Park

Ogród i 2 aleje kasztanowców.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata temu
Gwoli uzupelnienie warto dodac, ze sklep firmy "Arrow" dawno juz opuscil podwoje dworskie..a sam obiekt wzniesiony jest w formie duzej litery E. Stojac od strony frontowej jedynie odnoga lewego skrzydla ( to ta o jasnej oczyszczonej fasadzie) uzytkowana jest gospodarczo reszta jest w dosc zapuszczonym ( opuszczonym ) stanie choc nie jest zdewastowana. Swego czasu skrzydlo prawe wykorzystywane bylo jako magazyny budowlane...