Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kozy
zdjęcie M.K. Cholewa 2010
Miniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura Kozy

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kozy
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Halina AdamiecAgnieszka KocięckaEwa BrandysEla SwiłłoGREGORIUS ...

Kozy

Pałac Czeczów

Województwo:śląskie
Powiat:bielski (śląskie)
Gmina:Kozy
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w., nr rej.: 44/60 z 24.02.1960 (brak decyzji w KOBiDZ) oraz A-161/76 z 6.09.1976

Stan obecny

W latach 2012-2013 Gmina Kozy, przy udziale środków unijnych, odrestaurowała pałac z przeznaczeniem na cele społeczno-kulturalne, zgodnie z życzeniem ostatniego spadkobiercy majątku, Stanisława Czecza de Lindenwald, wyrażonym w 1999 roku na sesji Rady Gminy Kozy. Obecnie mieści się w nim Dom Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna, Izba Historyczna im. Adolfa Zubera i Sala Ślubów USC.

Historia

Obecny kształt pałac uzyskał w latach 30-tych XIX w. dzięki Matyldzie i Karolowi Jordanom herbu Trąby. Kaplicę ewangelicką dobudował w 1859 roku kolejny właściciel Karol Humburg. Od 1880 do 1942 roku pałac był własnością rodziny Czeczów de Lindenwald. Po II wojnie światowej kompleks pałacowo-parkowy upaństwowiono i wpisano do rejestru zabytków.
Mieściły się tu m.in. gabinety lekarskie, apteka, izba porodowa, mieszkania. pałac Jordanów-Czeczów z XVIII w.

Opis

Klasycystyczny pałac, pierwotnie z funkcją mieszkalną, częściowo podpiwniczony z nieużytkowym poddaszem. Zaplanowany na rzucie prostokąta z półkolistym ryzalitem od strony północnej, zakończonym tarasem w poziomie parteru. Na osi elewacji frontowej balkon wsparty na czterech kamiennych filarach.
Od strony zachodniej dobudowana neogotycka kaplica z wieżyczką, a od strony wschodniej przybudówka gospodarcza - dawna kuchnia.

Park

W parku przypałacowym rośnie jeden z najstarszych Platanów Klonolistnych w Polsce. Liczy sobie ok. 170 lat. Wysoki na ok. 21 m metrów o obwodzie 486 cm i średnicy korony 38 m. W 2012 r. platan zdobył tytuł Drzewa Roku w Polsce. W r. 2013 zajął drugie miejsce konkursie Europejskie Drzewo Roku. W parku mieści się też lodownia pałacowa.

Inne

2 oficyny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 8 miesięcy temu
Wspomniana w opisie lodownia, w ktorej przechowywano wowczas zywnosc zbudowana jest z kamieni i cegiel. Posiada srednice 3 metrow i glebokosc ponad 4,5 metra. Az cierki przechodza zerkajac przez krate w dol :). W oficynach powstalych w pierwszej polowie XVIII wieku miescily sie: we wschodniej na parterze kuchnia i spizarnia, ktora to zlikwidowano okolo roku 1910 po dobudowaniu do palacu od strony wschodniej nowej kuchni, a na pietrze spichlerz wraz archiwum dworskim przebudowanym na mieszkanie dla sluzby w XX-leciu miedzywojennym ; w zachodniej na parterze piec chlebowy, pralnia, prasowalnia, magiel i szwalnia, na pietrze zas mieszkania dla pracownikow dworskich i zarzadcow majatku. Tuz obok palacu umiejscowiona jest barokowa owczarnia z XVII wieku wzniesiona na planie czworoboku z duzym dziedzincem, ktora wlasciciel zamierzal przystosowac do potrzeb gastronomiczno-hotelowych. Jak narazie wymieniono lat temu dziesiec jedynie dach dalszych jednak prac nie widac.