Skatalogowanych zabytków: 11236
Zarejestruj się
Miniatura Kozy
zdjęcie M.K. Cholewa 2010
Miniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura KozyMiniatura Kozy

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 49.8471, 19.1478

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Halina AdamiecAgnieszka KocięckaEwa BrandysEla Swiłło

Kozy

Pałac Czeczów

Województwo:śląskie
Powiat:bielski (śląskie)
Gmina:Kozy
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w., nr rej.: 44/60 z 24.02.1960 (brak decyzji w KOBiDZ) oraz A-161/76 z 6.09.1976

Stan obecny

W latach 2012-2013 Gmina Kozy, przy udziale środków unijnych, odrestaurowała pałac z przeznaczeniem na cele społeczno-kulturalne, zgodnie z życzeniem ostatniego spadkobiercy majątku, Stanisława Czecza de Lindenwald, wyrażonym w 1999 roku na sesji Rady Gminy Kozy. Obecnie mieści się w nim Dom Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna, Izba Historyczna im. Adolfa Zubera i Sala Ślubów USC.

Historia

Obecny kształt pałac uzyskał w latach 30-tych XIX w. dzięki Matyldzie i Karolowi Jordanom herbu Trąby. Kaplicę ewangelicką dobudował w 1859 roku kolejny właściciel Karol Humburg. Od 1880 do 1942 roku pałac był własnością rodziny Czeczów de Lindenwald. Po II wojnie światowej kompleks pałacowo-parkowy upaństwowiono i wpisano do rejestru zabytków.
Mieściły się tu m.in. gabinety lekarskie, apteka, izba porodowa, mieszkania. pałac Jordanów-Czeczów z XVIII w.

Opis

Klasycystyczny pałac, pierwotnie z funkcją mieszkalną, częściowo podpiwniczony z nieużytkowym poddaszem. Zaplanowany na rzucie prostokąta z półkolistym ryzalitem od strony północnej, zakończonym tarasem w poziomie parteru. Na osi elewacji frontowej balkon wsparty na czterech kamiennych filarach.
Od strony zachodniej dobudowana neogotycka kaplica z wieżyczką, a od strony wschodniej przybudówka gospodarcza - dawna kuchnia.

Park

W parku przypałacowym rośnie jeden z najstarszych Platanów Klonolistnych w Polsce. Liczy sobie ok. 170 lat. Wysoki na ok. 21 m metrów o obwodzie 486 cm i średnicy korony 38 m. W 2012 r. platan zdobył tytuł Drzewa Roku w Polsce. W r. 2013 zajął drugie miejsce konkursie Europejskie Drzewo Roku. W parku mieści się też lodownia pałacowa.

Inne

2 oficyny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.