Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Rudy
2011, zdjęcie Olga Helen Ann
Miniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura RudyMiniatura Rudy

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Rudy
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Rudy

Groß Rauden

Województwo:śląskie
Powiat:raciborski
Gmina:Kuźnia Raciborska
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Zespół Klasztorno-Pałacowy Diecezji Gliwickiej - Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny.

Historia

Pałac opacki zbudowany ok. 1730 roku, przebudowany ok. poł. XIX w. na rezydencję książąt raciborskich Hohenloe-Waldenburg-Schilingfürst. - W XII w. dobra należały do cystersów.

Opis

Budynek barokowy.

Park

Ogród w stylu angielskim z poł. XIX w. Trzy stawy. W parku o powierzchni 80 ha, bogaty drzewostan; dęby, choiny kanadyjskie, platany czy magnolie.

Inne

http://www.rudy-opactwo.pl/

Archiwalne zdjęcie: wg. litografii XIX w., ze zbiorów Woj. Biblioteki Publ. w Opolu, wydawca Wacław Bagiński- Wrocław
dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

mała małaa11 lat i 10 miesięcy temu
bardzo ładny pałac,wokół piękny zadbany park akurat na spokojny,popołudniowy spacerek,nie ma porozrzucanych śmieci jak w niektórych ,po prostu jest czysto aż przyjemnie się chodzi,polecam....:)
Krzysztof Czyżewski7 lat i 12 miesięcy temu
http://www.rudy-opactwo.pl
GREGORIUS ...3 lata i 6 miesięcy temu
Zespol klasztorno-palacowy w Rudach, ktory po uprzedniej renowacji wrocil w roku 1998 pod auspicje kosciola ( do diecezji gliwickiej ) jest kolejnym pocysterskim obiektem, ktory warto zwiedzic. Zapewne nie imponuje swoja barokowa ale dosc prosta architektura tak jak czynia to klasztory np. w Lubiazu czy Henrykowie ale sam fakt, ze zostal w latach 1994-96 odrestaurowany podnosi juz jego walory...bo wiadomo jak to u nas topornie idzie..jesli juz w ogole znajda sie fundusze by cos odrestaurowac. Jak na "koscielne muzeum" przystalo zgromadzono tam w wielu salach, zakamarkach i wnekach bo to bardzo rozlegly obiekt z pieknymi dlugimi korytarzami..wiele sakralnych eksponatow ale mnie przede wszystkim zaimponowala..bo sam taz kolekcjonuje :)...ogromna ekspozycja porcelany. Mozna zobaczyc prawdziwe "cacka" nie tylko naszych slaskich manufaktur ale i z calej Polski..malo tego..z calej Europy i paru innych krajow swiata...Polecam :).