Przychody
Województwo:śląskie
Powiat:zawierciański
Gmina:Pilica
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:zawierciański
Gmina:Pilica
Rodzaj obiektu:Dwór
Historia
Dwór, o którym wiadomo,że zbudowany został w roku 1833 nie musiał być pierwszym tego typu obiektem w tym miejscu.23 listopada 1810 roku Sąd Kassacyjny Księstwa Warszawskiego rozstrzygnął skargę ks. Józefa Jana Bonfat de Baffelt dóbr Przychód w Departamencie Krakowskim Powiecie Pilickim dziedzica na wyrok sądów niższej instancji w sporze z dziedziczka Pilicy Teodorą Kownacką o własność łąki Wielki Łęg. Ks. Józef Jan Bonfat de Baffelt był kanonikiem pilickim, proboszczem w Kozłowie, proboszczem w Szańcu, prepozytem i oficjałem pilickim.
Wymieniony w skardze wyrok sądu niższej instancji z 1804 roku przypisywał całą łąkę do folwarku Przychody. Senat Apellacyjny w 1805 roku uznawał prawo dziedzica Przychód jedynie do część łąki. Sąd Kassacyjny uznał skargę prepozyta za bezpodstawną. Z informacji Podsędka Powiatu Pilickiego złożonych do akt sądowych wynika,że istniały kiedyś następujące dokumenty:
· Excerpt Inwentarza wsi Przychód
· Donacya łaki
· Erekcja Probostwa Pileckiego
· Instrukcya przez Konsyliarza regencyi kaliskiey Faltza na gruncie Pilicy spisana.
które już w okresie sporu były zaginione.
Na tablicy erekcyjnej wmurowanej w ścianę portyku dworu w Przychodach znajdował się herb Korab Marii z Wolanowskich, małżonki Romana Hubickiego, z którą małżeństwo zawarł on ok. 11 maja 1807 r. Wiadomo,że na początku XIX wieku Przychody i Kidów znajdowały się w rękach Romana Hubickiego. Prawdopodobnie Hubiccy jedynie dzierżawili te dobra gdyż w połowie XIX wieku wśród współwłaścicieli dóbr Przychody wymieniani są krewni ks.Jana Bonfat de Baffelt.
W roku 1846 ukazało się ogłoszenie o licytacji dzierżawy na lata 1846-52 dóbr Przychody po Stanisławie i Ludwiku Biegańskich po części na Skarb skonfiskowanych.
W ogłoszeniu z roku 1854 o licytacji prawa do dzierżawy czytamy: Dobra ziemskie Przychody … rozległe morgów 1194,miary Polskiej... z zabudowań dworskich: dwór, kuchnia, stodoły, spichlerz, obory, dom obszerny po fabryce cukru massiw murowane,karczma. Młyn,domy trzy dla służby-drewniane...dobra te pozostają w dzierżawnej possesyi Józefa Kochen, za kontraktem z Rządem zawartym i possessyja tam trwać ma do dnia 1 czerwca 1859 r.
Z treści ogłoszenia wynika,że do czasu licytacji współwłaścicielami byli potomkowie Onufrego Biegańskiego herbu Prawdzic i Józefy z Baffeltów Biegańskiej:
· Fortunat Biegański [Ukończył studia prawnicze w r. 1827, aplikant sądowy, w 1846 mianowany przez Radę Administracyjną adwokatem przy Sądzie Apelacyjnym Królestwa.W r. 1870 obrońca senatu.]
· Władysława z Biegańskich, żona Franciszka Króla
· Franciszek Król jako spadkobierca po Hipolicie Biegańskim
· Eleonora z Biegańskich Kochenowa żona Józefa
· Jan Biegański
W listopadzie 1865r ukazała się w prasie informacja:
Komisja Likwidacyjna w Królestwie Polskiem, podaje do powszechnej wiadomości, iż wynagrodzenia likwidacyjne: — w ilości rs. 13,420, przypadające na mocy rozporządzenia Komisji z dnia 5 (17) Listopada r. b ., Józefowi Kochen, właścicielowi dóbr Przychody, położonych w Gubernji Radomskiej, Powiecie Olkuskim, Gminie Kidów, wysłane zostało do Kasy Powiatowej w Kielcach, celem wypłaty komu należy.
Być może było to rozliczenie wynikające z dekretu uwłaszczeniowego.
Dwór został przebudowany po pożarze w 1955r. Zbudowany był z cegły, na planie "L", otynkowany. Fasada niesymetryczna, 4-osiowa. Portyk wsparty na dwóch murowanych filarach z cegły profilowanej. Szczyt naczółkowy, oszalowany. Dach naczółkowy o krzyżujących się kalenicach.
Gmina Pilica
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.