Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Rafał TerknerWaldemar PotulnyTomek MalikZbigniew KałwaMichał JakobielskiGREGORIUS ...Joanna KwokaPilica
Województwo:śląskie
Powiat:zawierciański
Gmina:Pilica
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:zawierciański
Gmina:Pilica
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy, XVII-XIX w., nr rej.: 1603/95 (101/7/61) z 22.05.1961Park:nr rej.: 111-2-18/49 z 8.11.1949
Stan obecny
Zakład Wychowawczy.Od 1985 r. trwają badania archeologiczne i remont.
Historia
Pałac został wzniesiony na ruinach wcześniejszego zamku przez Wojciecha Padniewskiego, który z zamku w Smoleniu przeniósł się do Pilicy około 1610 roku. Budowę kontynuował kolejny właściciel, Jerzy Zbaraski. Z jego inicjatywy w pierwszej poł. XVII w. powstał budynek w stylu włoskiej willi.Kolejnym właścicielem Pilicy był Konstanty Wiśniowiecki ,a od 1636 r.- Stanisław Warszycki. Warszycki w 1651 r. otoczył pałac potężnymi fortyfikacjami bastionowymi na planie prostokąta, w narożach umieszczono cztery bastiony, które podobnie jak wały ziemne oblicowane zostały kamiennym murem.
Fortyfikację otaczała fosa. Pierwotny wjazd na teren pałacu i fortyfikacji znajdował się po stronie przeciwnej do dzisiejszego powstałego w wyniku budowy parku.
W 1655 r. fortyfikację razem z willą zdobyli Szwedzi, ale Warszycki wkrótce ją odbił.
Kolejna właścicielka Maria Sobieska, żona króla Jana III rozpoczęła przebudowę pałacu, którą kontynuował jej bratanek Teodor Wessel- założył 10-hektarowy park w stylu francuskim. Kolejnych przeróbek dokonał w 1853 r. Christian August Moes.
W 1876 r. Leon Epstein obłożył część fortyfikacji wykładzinami z cegły i ozdobił wieżyczkami. W latach 1906-1945 pałac należał do rodziny Arkuszewskich. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Po wojnie mieścił się tu dom dziecka, a w latach 1957-1985 Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.