Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Krzyżanowice
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2009
Miniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura KrzyżanowiceMiniatura Krzyżanowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krzyżanowice
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Krzysztof CzyżewskiGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Krzyżanowice

Kreuzenort

Województwo:śląskie
Powiat:raciborski
Gmina:Krzyżanowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 1043/65 z 2.06.1969

Stan obecny

Dom Generalny ss. Franciszkanek.

Historia

Pałac, wzniesiony na rzucie prostokąta, zbudowany został w 1700 roku przez hrabiego Jana Bernarda Praschma, a po jego śmierci w 1708 roku przeszedł na własność barona Karola Gabriela von Wengerski. Od 22 listopada 1775 r. gospodarzem pałacu została rodzina Lichnowskich, posiadająca liczne majątki w okolicy Raciborza, Karniowa i na ziemi opawskiej. Dzięki nowym właścicielom, którzy utrzymywali kontakty z największymi kompozytorami, w pałacu gościli wybitni goście, m.in. w latach 1794-1796 przebywał tu Ludwig van Beethoven, a w latach 1843-1848 Ferenc Liszt.

W 1856, za sprawą księcia Karola von Lichnowski, pałac został przebudowany w stylu neogotyckim, wzniesiono także murowaną bramę wjazdową. W 1860 roku podczas przebudowy pałacu w jego południowo-wschodnim narożu wzniesiono okrągłą wieżę i salę rycerską, która obecnie pełni rolę kaplicy. W trzech pozostałych narożach ulokowano ośmioboczne baszty. Autorem projektu przebudowy był niemiecki architekt Carl Lüdecke. Budynek wzbogacono wówczas także o ryzality, neogotyckie schodkowe szczyty, ostre łuki, załamujące się nadokienniki oraz charakterystyczne dla angielskiego cottage style kominy.[2]

W 1930 roku książę Wilhelm von Lichnowsky sprzedał posiadłość siostrom ze Zgromadzenia Franciszkanek, które założyły w nim klasztor i dom opieki. Franciszkanki do dziś sprawują pieczę nad pałacem.

żródło: wikipedia

Opis

Budynek neogotycki.

Inne

Brama z 1853 r, .nr rej.: 1043/65 z 2.06.1969

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 8 miesięcy temu
Bedac w tym palacu a raczej jedynie na jego terenie w parku przed palacem ujal mnie szczery i radosny smiech grupy dzieci. Okazalo sie, ze to podopieczni siostr Franciszkanek. Dobrze, ze palac jest w taki sposob wykorzystany i dobrze prowadzony. Z racji wszechobecnej pandemii nie dane mi bylo wejsc do srodka ale moglem odwiedzic palacowa bardzo urokliwa kapliczke.