Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kończyce Małe
M. E. Wojciechowscy
Miniatura Kończyce MałeMiniatura Kończyce MałeMiniatura Kończyce MałeMiniatura Kończyce MałeMiniatura Kończyce MałeMiniatura Kończyce MałeMiniatura Kończyce MałeMiniatura Kończyce MałeMiniatura Kończyce Małe

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Kończyce Małe

Klein Kuntschitz

Województwo:śląskie
Powiat:cieszyński
Gmina:Zebrzydowice
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek, nr rej.: 479/56 z 2.11.1956 oraz 153/60 z 27.02.1960

Historia

Zamek zbudowany w końcu XV lub na pocz. XVI w. dla Jana Sedlnickiego z Chotlic i Śląskiej Ostrawy. Rozbudowany w 1560 roku, także w XVIII w. oraz w 1880 roku oraz w latach 1956-1958. - Od 1658 roku właścicielem zamku została rodzina Pełków do roku 1832. Potem właściciele się zmieniali.

Opis

Budynek renesansowy, w ruinie. Pierwotnie czworoboczny z dziedzińcem pośrodku. Do naszych czasów zachowały się tylko dwa prostopadłe skrzydła, tworzące literę L. Częściowo podpiwniczony. Główny portal z herbem Sedlnickim "Odrowąż" i datą 1560. Arkady nieregularne, zamknięte łukami koszowymi. Dach łamany polski, pierwotnie pokryty gontem. Okap wsparty na drewnianych słupach.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Bardzo ciekawa architektura , szkoda że nie ma więcej zdjęć tej budowli , teraz wiem co miała na myśli moja babcia której kuzynka właśnie Pełka kiedyś powiedziała że : "nie od razu zamek zbudowano" . Ale forma bryły bardzo mi się podoba .