Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kochanowice
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2009
Miniatura KochanowiceMiniatura KochanowiceMiniatura KochanowiceMiniatura KochanowiceMiniatura KochanowiceMiniatura KochanowiceMiniatura KochanowiceMiniatura KochanowiceMiniatura KochanowiceMiniatura KochanowiceMiniatura Kochanowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kochanowice
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...Jarosław Bochyński

Kochanowice

Województwo:śląskie
Powiat:lubliniecki
Gmina:Kochanowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 390/60 z 12.03.1960

Stan obecny

Zespół Szkół w Kochanowicach.

Historia

Pierwsze wzmianki o Kochanowicach pochodzą z XIV wieku. W 1358 roku książę opolski Albert podarował Kochanowice rycerzowi Marbotowi. Kolejna informacja o tej miejscowości pochodzi dopiero z XIX wieku. 5 lutego 1817 roku Sylwiusz von Aulock kupuje dobra kochanowickie od von Blocka. 10 marca 1842 roku von Aulock położył kamień węgielny pod budowę pałacu. Tempo budowy musiało być bardzo szybkie, bo już 29 listopada 1942 budynek został poświęcony i wkrótce zasiedlony. Pałac powstał tuż przy zabudowaniach gospodarczych dóbr kochanowickich. W 1843 roku po śmierci Sylwiusza, pałac i majątek odziedziczył Karol von Aulock, który w 1866 roku przekazał całość swojemu bratu. Ten w 1871 roku wybudował przy pałacu budynek mieszkalny dla czeladzi (istnieje do dziś?) i dużą stajnię . Majątek kochanowicki znajdował się w rękach rodziny von Aulock do 1928 roku kiedy to ostatni właściciel hrabia Alfred von Aulock sprzedał majątek wraz z pałacem Skarbowi Państwa – po plebiscycie w 1922 roku Kochanowice znalazły się na terenie Polski. Dobra zostały rozparcelowane . W 1932 roku pałac został zaadaptowany na szkołę i tę funkcję pełni do chwili obecnej. W czasie tej adaptacji wprowadzono nowy podział wnętrz. W czasie II WŚ pałac został znacznie uszkodzony. W latach 1945-46 przeprowadzono remont. Kolejne remonty wraz z przebudową wnętrz przeprowadzano w latach 1976, 1992, 1996. (Jarosław Bochyński 2023)

Opis

Budynek klasycystyczny, dwukondygnacyjny, podpiwniczony z poddaszem użytkowym. Bryła zwarta, symetryczna prostopadłościenna, nakryta dachem mansardowym „polskim”. Nad ryzalitami dachy dwuspadowe. Całość założona na planie prostokąta z ryzalitami na osi poprzecznej. Wnętrza w układzie trójtraktu korytarzowego pierwotnie o trzech osiach wewnątrz na parterze i pięciu na piętrze. Wejście główne do budynku od strony wschodniej, w ryzalicie z sienią i trójbiegową klatką schodową. Przed ryzalitem od strony zachodniej szeroki ganek z zewnętrznymi schodami, nakryty tarasem piętra podpartym czterema murowanymi i otynkowanymi słupami. W poddaszu pomieszczenia użytkowe jedynie nad ryzalitami (środkowa oś budynku). ( JB 2023)

Inne

Zabudowania folwarczne - zachowany budynek mieszkalny dla czeladzi i część spichlerza(?) - układ nieczytelny przez powstanie nowych budynków w czasie gdy gospodarowała tu Centrala nasienna. Od 1991 roku teren wydzierżawiany różnym firmom wprowadzającym własne "ulepszenia" (JB 2023)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata temu
W palacu od zakonczenia II wojny swiatowej miesci sie szkola podstawowa i gimnazjum, ale juz od roku 1932 budynek przysposobiono dla potrzeb oswiatowych...Wczesniej w latach 1817 - 1928 stanowil posiadlosc rodziny Aulock. Z zabudowan folwarcznych ostal sie jedynie ten maly zniszony budynek znajdujacy sie na lewo od palacu, bedacy...jak slyszalem... wlasnoscia prywatna .