Skatalogowanych zabytków: 11235
Zarejestruj się
Miniatura Gorzyce
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2009
Miniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura Gorzyce

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gorzyce
Zdjęcie Justyna Ka

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 49.9578, 18.3819

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Krzysztof CzyżewskiJustyna Ka

Gorzyce

Województwo:śląskie
Powiat:wodzisławski
Gmina:Gorzyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A/1388/89 z 10.10.1989

Stan obecny

Obecnie Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo Leczniczy

Historia

Zespół pałacowo-parkowy w Gorzycach został zbudowany w 1886 roku na miejscu starszego założenia. W skład założenia wchodzą: klasycystyczny pałac - wzniesiony przez hrabiego Aleksandra von Arco, pałac myśliwski - wzniesiony wg projektu Williama Mullera dla Fritza von Friedlander-Fuldy, oraz park krajobrazowy w stylu angielskim.
Hrabia Aleksander zmarł 20 grudnia 1892 roku a dobrami przez prawie rok zarządzała jego żona. 11 listopada 1893 roku odbyła się publiczna licytacja majątku, którą wygrali von Oppersdorffowie, którzy po siedmiu latach sprzedali zespół pałacowo-parkowy Fritzowi von Friedlander-Fulda, który wybudował 2 km na zachód od istniejącego założenia pałacyk myśliwski.
Do pałaców przylega rozległy park krajobrazowy utrzymany w stylu angielskim, z wieloma rzadkimi okazami drzew. W parku znajduje się staw zasilany przez naturalne cieki.

W 1922 roku od spadkobierców Fuldy cały kompleks został nabyty przez magistrat Katowic, z przeznaczeniem na dom dziecka. Po II wojnie światowej w budynku utworzono dom wypoczynkowy dla dzieci. W latach 50-tych dwudziestego wieku pomieszczenia przekazano na dom starców a następnie otwarto tam Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Niedorozwiniętych. W latach 70-tych skromne wyposażenie pałacu zostało rozkradzione. A z ówczesnego wyposażenia budynku został tylko komine

Opis

Dwukondygnacyjna, klasycystyczna rezydencja pałacowa została wzniesiona na planie kwadratu i nakryta czterospadowym dachem. Na ścianie frontowej budynku, na wysokości pierwszego piętra znajduje się okazały tympanon z herbem Katowic. W elewacji ogrodowej usytuowano taras wsparty na czterech kolumnach. Z tarasu do ogrodu prowadzą trójbiegowe schody. Nad oknami umieszczono rzeźbione owale z motywami roślinnymi i zwierząt łownych. W środku pałacyku znajduje się hol, który na piętrze otoczony jest galerią. W prawym rogu holu znajduje się kominek ozdobiony płaskorzeźbami z motywami ptaków na gałązkach oliwki oraz medalionem z głową w hełmie. Na okapie znajdują się motywy myśliwskie i płaskorzeźba Diany z jeleniem.

Park

Park w stylu angielskim, o powierzchni 104 ha, założony przez hrabiów von Arco. Rzadko występujące okazy drzew - tulipanowiec amerykański, orzech szary, platany itp. W parku staw.

Inne

W pałacu znajduje się kaplica, na hol główny można spokojnie wejść, park z licznymi ścieżkami, które prowadzą do \\\"zamku dolnego\\\" i stawu, mimo iż zaniedbany to wciąż piękny i wart obejrzenia, wstęp bezpłatny.

Krążą legendy, że w zameczku straszy. Prócz tego brat Aleksandra von Arco, Wilhelm jadąc na konną przejażdżkę niefortunnie spadł z konia, zginął na miejscu - ponoć do dziś niektórzy mogą go ujrzeć w nocy jeżdżącego konno po parku, co (według miejscowych) symbolizuje nieszczęście.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.