Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Czerwionka - Leszczyny
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Czerwionka - LeszczynyMiniatura Czerwionka - LeszczynyMiniatura Czerwionka - LeszczynyMiniatura Czerwionka - LeszczynyMiniatura Czerwionka - LeszczynyMiniatura Czerwionka - LeszczynyMiniatura Czerwionka - Leszczyny

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Czerwionka - Leszczyny
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekGREGORIUS ...Pavel Komárek

Czerwionka - Leszczyny

Województwo:śląskie
Powiat:rybnicki
Gmina:Czerwionka-Leszczyny
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy w Leszczynach z końca XIX w., nr rej.: 1280/81 z 17.12.1981

Stan obecny

Obecnie w pałacu w Leszczynach funkcjonuje biblioteka, ośrodek pomocy społecznej oraz świetlica środowiskowa.

Historia

Pałac w Leszczynach z końca XIX w.
Leszczyny, stanowiące obecnie część miasta o nazwie Czerwionka-Leszczyny, jako miejscowość powstały wraz z ustanowieniem tutejszej parafii -zapewne pod koniec XIII w. XV-wieczne dokumenty wymieniają właściciela wsi, niejakiego Nikolausa z Leszczyn. W tym też stuleciu tutejsze dobra przeszły na własność rodziny Welczków. Miejscowość znacznie ucierpiała podczas wojny trzydziestoletniej, a w 1627 r. Z początkiem XVIII w. tutejsze dobra znalazły się w rękach Laschowskich. Wiek XIX przyniósł kilka zmian właścicieli, którymi były kolejno rody Goertz, König, Richthofen, Langer i Bartelt. Fryderyk Bartelt, który tutejsze dobra objął w roku 1865 i zasłynął jako dobry gospodarz, wzniósł w latach 1882-88 dzisiejszy pałac (na miejscu poprzednio istniejącego tutaj drewnianego dworu), a równocześnie przyczynił się do powstania w Leszczynach szkoły. Jego spadkobiercami byli córka Helena oraz jej mąż Jan Eickl, którzy w 1906 r. sprzedali majątek Spółce Akcyjnej Huta Królewska i Laura.

Opis

Pałac, rezydencja w Leszczynach, zwana również zamkiem, wzniesiona została w stylu włoskich willi, na typowym dla tego rodzaju obiektów planie prostokąta. Jednopiętrowa budowla, nakryta płaskim dachem, ozdobiona jest charakterystyczną, czworoboczną, trójkondygnacyjną wieżą. Na jej ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy. Główne wejście obramowane jest niewielkim portalem. na którym znajduje się motyw herbowy von Barteltów.

Park

Park.
Obok pałacu znajduje się zaniedbany park oraz mocno zrujnowany, dawny budynek gospodarczy.

Inne

Opis i zdjecie pochodzi ze strony : https://www.slaskie.travel/Poi/Pokaz/2537/267/palac-w-leszczynach

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marcin Skowronek5 lat i 10 miesięcy temu
Obecnie znajduje się w nim Ośrodek Pomocy Społecznej i nie wiem czy dalej Biblioteka Miejska
GREGORIUS ...2 lata i miesiąc temu
Palac odrestaurowano w latach 2019-2020. Czesto stanowi tlo...wraz z zadbanym, pieknym ogrodem...dla slubnych zdjec:).
Hrabina R.12 miesięcy temu
Wreszcie doczekaliśmy się z Hrabią czasów, kiedy mury do nas przemawiają, opowiadają to, co się w nich działo. Pałac zwany często zameczkiem dzwoni do zainteresowanych :))
Szok, szok i niedowierzanie!!! Nie, to tylko współczesna technika, za sprawą kodu QR umieszczonego przy wejściu do zameczku, skanując go telefonem można spacerując po parku posłuchać historii pałacu, dodam, że w tych murach działo się wiele. Dla tych, co dopiero mają w planach odwiedzić Pałac w Czerwionce-Leszczynach, a marzą o odebraniu telefonu z pałacu proponuję kliknąć w poniższy link:
https://www.poznajhistorie.pl/monument/czl-zamek

Przyjemnego słuchania :)