Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Czerwięcice
M. E. Wojciechowscy
Miniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura CzerwięciceMiniatura Czerwięcice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Czerwięcice
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Kamil BrolikKrzysztof CzyżewskiGREGORIUS ...Hrabina R.

Czerwięcice

Województwo:śląskie
Powiat:raciborski
Gmina:Rudnik
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, z końca XIX w., nr rej.: A/1650/97 z 15.11.1997

Stan obecny

Pałac obecnie jest własnością prywatną i nie ma możliwości wejść na jego teren, ani do wnętrz. Budynek jest ogrodzony i nic przy nim się nie dzieje. Z roku na rok pogłębia się jego destrukcja.

Historia

Pałac z końca XIX wieku najprawdopodobniej obecny jego wygląd pochodzi z roku 1892 i zawdzięczamy go majorowi i członkowi wyższej izby pruskiego parlamentu (Izby Panów) Wiktorowi von Wrochem (1844-1910).
O tym, że Wiktor von Wrochem był właścicielem pałacu i dóbr w Czerwięcicach świadczy fakt, iż wymieniony był on jako właściciel majątku między innymi w książce adresowej z 1905 roku.
Po jego śmierci w 1910r majątek trafił w ręce córki Zofii, która wyszła za Hansa von Schimonsky. Do rodziny tej należał do 1945r, w którym opuściła swoje dobra.
Pałac przetrwał II wojnę światową, a po wojnie rezydencja podzieliła los wielu takich obiektów, dekretem Bieruta mienie prywatne zostało znacjonalizowane i prawdopodobnie pałac służył jako budynek mieszkalny.
Obecnie w rękach osoby prywatnej

Opis

Pałac to dwukondygnacyjna murowana budowla na planie prostokąta w stylu neorenesansowym.
Nakryty jest czterospadowym dachem, po obu stronach posiada wieże. Wejście do obiektu zdobią charakterystyczne filary.
Pałac otoczony jest parkiem.

Park

Park krajobrazowy, o powierzchni 1,5 ha.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...9 miesięcy temu
Hrabino...wspanialy opis, tym bardziej, ze nie mielismy nic na temat tego slicznego palacu, zdjecia archiwalne...szczegolnie przedwojennych wnetrz...zawsze sa cenne i unikatowe, bo i niewiele w archiwach zachowalo sie po dzis dzien podobnych dokumentow, a wystroj jak widac na zdjeciach musial byc bardzo zacny :)...Brawo!
Hrabina R.9 miesięcy temu
Mamy rok 1892 Wiktor von Wrochem kończy budowę lub przebudowę (różne są interpretacje daty umieszczonej na maszcie dachu) swojego neorenesansowego pałacu. Często zwiedzając takie obiekty żałujemy z Hrabią, że nie możemy przenieść się w czasie i podejrzeć codzienne życie mieszkańców pałacu, zobaczyć wyposażenie, dotknąć przedmiotów, których używają i przejść się po pałacowych korytarzach i komnatach. O tym, że pałac był urządzony z przepychem możemy się już tylko dowiedzieć oglądając zdjęcia zamieszone na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego. Podczas II wojny światowej w pałacu mieścił się sztab niemieckiej armii, a antenę radiostacji można zobaczyć do dzisiaj.
Mam nadzieję, że doczekamy czasów, kiedy pałac odzyska swoją dawną świetność.